Polecamy

Nie samym fado żyje Portugalia, czyli kilka słów o portugalskiej muzyce

Autor: Małgorzata Kowalska Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew Filia nr 5 Województwo: łódzkie
Data dodania: 09.05.2013

Zazwyczaj, gdy myślimy o portugalskiej muzyce to pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy to FADO. Tymczasem nasze spotkanie 19 kwietnia 2013 r., miało pokazać, iż „Nie samym fado Portugalia żyje, czyli kilka słów o portugalskiej muzyce”.  I tak się też stało, ponieważ nasz Gość Pani Monika Nowak-Vilela, przedstawiła nam obraz portugalskiej muzyki, w szerszym wymiarze.  Nie sposób mówić o fado i nie powiedzieć o jej korzeniach.  Portugalczycy zapytani o korzenie fado twierdzą, iż jej powstanie związane jest z uczuciem smutku (saudade), które towarzyszy, im, gdy muszą opuścić ukochany dom czy kraj.  Owo saudade brzmi w różnych miejscach Portugalii nieco, inaczej. Istnieją, bowiem dwa odmienne typy tej muzyki w zależności od miejsca jej wykonywania: fado cantado, charakterystyczne dla Lizbony i Porto oraz fado z Coimbry. Mówiąc, o fado nie można nie wspomnieć o najsławniejszej piosenkarce Amalii Rodrigues. Obecnie znanymi wykonawcami są min. Misia, Cristina Branco czy Mariza.  Należy do nich także kanadyjka portugalskiego pochodzenia – Nelly Furtado – dzięki, której mocno rozpowszechniły się rytmy z półwyspu Iberyjskiego. Wielu współczesnych piosenkarzy portugalskich młodego pokolenia łączy muzykę popową z folkiem, wplatając klasyczne dźwięki fado, jak, choćby Dulce Pontes, czy zespół Madredeus. 


Sporym zaskoczeniem dla zgromadzonych okazały się słowa naszej prelegentki: Portugalia nie samym fado żyje, gdyż rozbrzmiewa w niej pimba, czyli prosta muzyka grana na wiejskich zabawach i weselach, bardzo popularna wśród portugalskich emigrantów. Pimbę można przyrównać do polskich weselnych rubasznych przyśpiewek czy disco polo.  W tej materii  dominują wykonawcy: Quim Bareiros,  Os Panteras, Raizes do Minh i  in.


Nurt współczesnej muzyki portugalskiej reprezentują zespoły: Buraka Som Sistema (muzyka elektroniczna), Blasted Mechanizm (electro-rock) oraz The Gift.
Zauroczeni fado, zasłuchani w przepięknych fragmentach muzycznych kraszących spotkanie, z poczuciem niesłychanej wrażliwości, piękna i wyjątkowych doznań artystycznych weszliśmy w drugą część imprezy, która w prezentacji multimedialnej ukazywała działania Filii nr 5, na przestrzeni 40 lat istnienia.  Była to doskonała okazja do wspomnień z Czytelnikami, Sympatykami naszej placówki, którzy współtworzyli wraz z pracownikami atmosferę, dorobek Biblioteki przy Wilczej. Jak to bywa na urodzinach były życzenia, chwile wzruszenia i tort, który smakował, tym bardziej, że okraszony był radością i nadzieją na dalsze lata owocnej pracy.

Dziękujemy Pani Monice Nowak-Vileli  za muzyczną podróż,  w  urocze zakątki Portugalii gdzie rozbrzmiewa fado.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP