Projekt „Żywa Biblioteka” (realizowany po raz trzeci przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną) czyli metoda edukacji o prawach człowieka (stosowana w kilkudziesięciu krajach świata) jest sposobem na oswajanie z innością, która ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu. Realizuje się to poprzez zorganizowanie otwartego spotkania z przedstawicielami grup dyskryminowanych. Celem projektu jest dotarcie do jak największej grupy osób z informacją, że inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy.
Zauważamy w naszym środowisku lokalnym potrzebę propagowania tolerancji. Poprzez projekt chcemy włączyć się do wymiany poglądów na temat dyskryminacji. Takie zetknięcie z innością, która tylko niepoznana budzi lęk, a więc też niechęć, agresję, byłoby rewelacyjną metodą ułatwiająca funkcjonowanie społeczeństwa różnorodnego i przez to wewnętrznie bogatego.
Impreza jest realizowana w formie biblioteki, czyli są Książki – osoby reprezentujące grupy dyskryminowane, są Czytelnicy, tj. wszyscy, którzy zechcą w tym dniu odwiedzić KBP i porozmawiać z wybraną Żywą Książką i są Bibliotekarze – osoby obsługujące Żywą Bibliotekę, udostępniające żywy księgozbiór.
To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” Czytelnika i Książki ma przede wszystkim wpłynąć na stereotypy i uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą dana Książka reprezentuje. Wydaje nam się, że nasza biblioteka jest doskonałym miejscem na realizację edukacji o wzajemnym szacunku, równości i prawach. Cieszymy się, że takie wyjątkowe wydarzenie będzie realizowane w Koszalinie. Mamy nadzieję na nowe bogate doświadczenia oraz pełen różnorodności czas spędzony w przyjemnej atmosferze.
Żywa Biblioteka odbyła się 21 marca przy okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Dyskryminacji Rasowej. W ramach Żywego Księgozbioru udostępniliśmy m.in. Tytuły: Rom, Bezwyznaniowiec, Syryjczyk, Gej, para Lesbijek, Osoba chora na schizofrenię, Osoba niewidoma, Freeganka, Feministka, Weganin. Rozmowy odbywały się w Galerii REGION KBP w godzinach 10.00-17.00.
Żywą Bibliotekę otworzył projekt Gangnam Polska - Gangnam Europa. Projekt teatralny „Gangnam Polska – Gangnam Europa” - fragmenty „Cmentarza w Pradze” Umberta Eco
Pomysł – Marzena Wysmyk i zespół, wykonanie – Teatr „Na bosaka”
Działanie ma na celu pokazać kontrast między pięknymi założeniami – Konstytucja RP, Tekst o prawach człowieka UE a stanem faktycznym stosunku ludzi do siebie. Zderzenie patosu flagi, hymnu, symboli narodowych ze stereotypowym myśleniem o Żydach, księżach , kobietach uświadamia , że Polska wciąż nie jest wolna od uprzedzeń. To samo dotyczy Unii Europejskiej. Jej mieszkańcy , mimo jedności i braterstwa, uważają siebie nawzajem za pełnych wad i słabości ludzi, z których można kpić , przypinając im typową łatkę – zjadacza pizzy , czy piwożłopa. Wydźwięk akcji jest dość pesymistyczny, gdyż rozbrzmiewający w finale „Gangnam style” świadczy, że tym co nas łączy, jest mający na youtube 1391898432 lajków „kawałek Psów”. (Marzena Wysmyk)