Polecamy

II konferencja Konsorcjum BazTech - relacja

Data dodania: 06.05.2013

W dniach 17–19 kwietnia 2013 r. w Poznaniu odbyła się II konferencja Konsorcjum BazTech „Bibliograficzne bazy danych i ich rola w rozwoju nauki”. Organizatorami konferencji były Biblioteki Politechnik: Poznańskiej i Krakowskiej oraz Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Obszar tematyczny konferencji koncentrował się wokół zagadnień dotyczących tworzenia i udostępniania polskich baz danych i nawiązywał do treści prezentowanych w trakcie I konferencji zorganizowanej w 2009 roku w Bydgoszczy z okazji 10-lecia bazy danych BazTech.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wzięcia udziału w pięciu sesjach. Pierwszego dnia w trakcie sesji porannej zaprezentowane zostały Krajowe bibliograficzne bazy danych, te same, które były omawiane w trakcie I konferencji „Bibliograficzne bazy danych: kierunki rozwoju i możliwości współpracy”. Referenci zwrócili uwagę na świadczące o rozwoju baz zmiany, które nastąpiły w ciągu minionych czterech lat (przede wszystkim w zakresie zastosowania w nich nowych funkcjonalności). Uczestnikom przypomniano też, jakimi zasobami bazy dysponują oraz przedstawiono statystyki ich wykorzystania. Prezentowane w trakcie sesji bazy to: AGRO, BazEkon, BazHum, BazTech, DML-PL Polska Matematyczna Biblioteka Cyfrowa, PEDAGOG, CYTBIN, Polska Bibliografia Lekarska, Polska Bibliografia Literacka, Polska Bibliografia Bibliologiczna, BzCz oraz Arianta.

Sesja popołudniowa nosiła tytuł Znaczenie bibliograficznych baz danych w rozwoju [otwartej] nauki. W trakcie jej trwania podkreślano, że otwarty dostęp do badań finansowanych ze środków publicznych jest jednym z priorytetów resortu nauki na najbliższe lata. Zastanawiano się, czy można patrzeć na wkład bibliograficznych baz danych w rozwój otwartej nauki z perspektywy korzystających z nich grup odbiorców? Wymienione grupy to bibliotekarze, naukowcy i urzędnicy. Postawiono pytanie: która z tych grup ma największy wpływ na rozwój nauki? Próba oceny zasobów bibliograficznych baz danych była próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy można zapobiec wykluczeniu ze społecznej świadomości „niepełnotekstowych i niecyfrowych zasobów dokumentarnych”? Czy można to osiągnąć „poprzez zaplanowanie na poziomie krajowym aparatu bibliograficznego dla nauki, integrującego wielość źródeł i uruchamiającego mechanizmy ich równomiernego, nieograniczonego wykorzystania?”.

Przedpołudniowa sesja w dniu drugim zatytułowana była „Bibliograficzne bazy danych a ocena czasopism naukowych – panel dyskusyjny”. Zagadnieniem, które dominowało w trakcie tej sesji była bibliometryczna ocena baz danych i czasopism naukowych. Dużo miejsca poświęcono też otwartemu dostępowi do polskich publikacji naukowych.

Wiele emocji wzbudził panel dyskusyjny, dotyczący oceny czasopism naukowych. Uczestnicy panelu to przede wszystkim przedstawiciele MNiSW – radca ministra Krzysztof Szubski, członkowie zespołu do oceny czasopism naukowych, profesorowie Bartosz Powałka i Marek Lewandowski, oraz przedstawiciel ICM UW – Aleksander Nowiński. Uczestnicy konferencji pytali między innymi: kto tworzył listę baz referencyjnych (do tej pory było ich 17, będzie 60 – na liście nie ma Polskiej Bibliografii Lekarskiej), czym będzie skutkowało dla czasopisma podanie nieprawdziwych danych w ankiecie oceniającej czasopismo oraz od jakiego momentu czasopismo może być indeksowane w bazie. 

Po południu uczestnicy konferencji wzięli udział w prowadzonych przez Barbarę Szczepańską i Emanuela Kulczyckiego warsztatach dla bibliotekarzy i redaktorów/wydawców czasopism naukowych:

  • Budowanie i wdrażanie strategii rozwoju czasopisma naukowego (numer DOI, indeksowanie w bazach danych, polityka otwartości),
  • Wybrane zagadnienia prawa autorskiego w odniesieniu do czasopism, repozytoriów i baz danych.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznali zasady redagowania otwartego czasopisma naukowego oraz elementy prawa autorskiego, dotyczącego czasopism naukowych i baz danych. Ostatni dzień konferencji podzielony został na dwie sesje. W trakcie pierwszej z nich, Bibliograficzne bazy danych jako źródło analiz bibliometrycznych, referenci w swoich wystąpieniach wskazywali, że bazy bibliograficzne mogą stanowić bazę danych do prowadzenia badań bibliometrycznych, szczególnie iż coraz częściej wzbogacane są one
o cytowania. Toczyły się również dyskusje dotyczące potrzeby istnienia polskiego indeksu cytowań. 

Sesja druga zatytułowana Promocja baz i bazy formą promocji poświęcona była roli, jaką baza bibliograficzna może spełnić w promowaniu nauki, szczególnie dorobku naukowo-badawczego autorów, a także wydawców czasopism naukowych.

W trakcie podsumowania konferencji, zespół powołany pierwszego dnia obrad w celu zredagowania wniosków z konferencji, przedstawił je uczestnikom. Wnioski/postulaty zebrane w sześciu grupach tematycznych dotyczyły między innymi: 

  • scalenia zasobów rozproszonych baz danych – zgromadzenia ich w jednym miejscu, wypracowania jednolitych zasad udostępniania, 
  • zgodnego z prawem indeksowania zawartości czasopism naukowych w różnych bazach,
  • działania systemu POL-on,
  • stałego i ciągłego dofinansowania opracowania danych,
  • indeksowania baz danych przez wyszukiwarki, metawyszukiwarki i inne narzędzia w celu promowania i zwiększenia widoczności ich zasobów.

Oceniający konferencję uczestnicy podkreślali jej wysoki poziom merytoryczny oraz wielki wysiłek organizatorów włożony w przygotowania. Urozmaicony program, komfortowe warunki obrad i ich sprawny przebieg, a także imprezy towarzyszące zasługują na najwyższe uznanie. Na stronie konferencji dostępne są prezentacje wystąpień oraz Fotoreportaż Anety Drabek. 

Komentarze i opinie na temat konferencji można znaleźć na Facebooku. Wszystkie teksty z konferencji zostaną opublikowane online w EBIB (seria Materiały konferencyjne) oraz zamieszczone w międzynarodowym repozytorium E-LIS na przełomie czerwca i lipca 2013 r.

nad. Aldona Zawałkiewiecz


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP