Data dodania: 26.04.2013
18 kwietnia 2013 roku odbyło się posiedzenia Rady Programowej „BIBLIOTEKI-DZIECI-MŁODZIEŻ”.
W spotkaniu udział wzięli:
- Prof. Joanna Papuzińska
- Danuta Świerczyńska-Jelonek
- Alicja Ungeheuer-Gołąb
- Grażyna Lewandowicz-Nosal
- Stanisława Niedziela
- Iwona Podlasińska
- Janusz Nowicki
Przed spotkaniem rozesłałem wszystkim uczestnikom ocenę i dwuletni dorobek wydawniczy serii z prośbą o zgłoszenie uwag i propozycji tytułów kolejnych książek w naszej serii. Otrzymaliśmy propozycje, które powieliliśmy i rozesłaliśmy korespondentkom. Tak więc na posiedzeniu wszyscy znali wszystkie propozycje. Poinformowałem, że wpłynęły dodatkowe propozycje: p. Maria Kulik (Polska sekcja IBBY) zaproponowała wydanie „Katalogu książek nagrodzonych. Literatura dla dzieci” , a prof. J. Wojciechowski zaproponował m. innymi książkę „Literatura SF dla młodzieży”.
W wyniku bardzo żywej i konstruktywnej dyskusji ustalono:
- Warto wydać „Katalog Książek nagrodzonych” ale objąć nim wszystkie nagrody (Nie tylko IBBY) – G. Lewandowicz-Nosal. Taka książka jest bardzo potrzebna bibliotekarzom jako poradnik.
- Ze względu na dotychczasową wartość naszej serii dla edukacji dzieci i młodzieży a także przewidywane cenne i ważne tytuły – wystąpić o grant na całą serię. Takie serie ukazują się stale w innych państwach i są sponsorowane przez tamtejsze Biblioteki Narodowe (prof. J. Papuzińska).
- Dla popularyzacji serii potrzebna jest współpraca ze wszystkimi czasopismami zajmującymi się problematyką czytelnictwa (prof. Papuzińska).
- Problematyka „progu czytelniczego” jest bardzo ważna ale nie należy kurczowo trzymać się wieku potencjalnych czytelników.
- Istnieje w małych prowincjonalnych bibliotekach ogromna niewiedza o naszych i podobnych publikacjach. Proponuję zebrać i opublikować adresy internetowe i blogi poświęcone czytelnictwu. Także więcej publikować ulotek, zakładek i innych. materiałów promujących nasze książki (prof. A. Ungeheuer-Gołąb).
- Postulowano opracować tom typu „literatura fantazy”. Wskazano na potencjalnych autorów: Maria Chrobak, Maria Czernow, p. Pustowaruk z Wrocławia.
- Pani Iwona Podlasińska podjęła się opracowania tomu „Dysleksja czyli czytelnik oporny” do stycznia 2014 roku.
- Pani Stanisława Niedziela przygotuje do końca listopada 2013 r. opracowanie „Zwierzyniec literacki – czyli przegląd literatury o świecie zwierząt”.
- Pani dr Danuta Świerczyńska-Jelonek przygotowuje tom „Literatura w procesie dojrzewania młodego pokolenia. Wybrane problemy” w terminie do marca 2014 roku.
- Ponieważ są obawy o celowość wydania tomu dot. edukacji historycznej ustalono, że poprosimy dr Krajewską o konspekt planowanego opracowania.
- Jest powszechna zgoda o potrzebie wydania tomu o ilustracji książek dla dzieci. Materiały i autorka są. Potrzebne są na to duże pieniądze (honoraria dla autorów ilustracji), których nie mamy. Poprosimy panią Joannę Olech o konspekt tego tomu by móc starć się o grant.
- Pani Grażyna Lewandowicz-Nosal i dwie jeszcze nieznane osoby przygotują „Katalog zalecający książki dla bibliotek”. Inny rozważany tytuł: „ Co ma być w bibliotece”.
- Pani prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb wstępnie rozważa opracowanie „Poradnika dla rodziców”.
W trakcie bardzo żywej dyskusji poruszono wiele innych tematów dlatego prosiłem wszystkie uczestniczki spotkania o przesłanie meilem swoich uwag i propozycji, które na bieżąco będę konsultował z prof. J. Papuzińską.
nad. Janusz Nowicki