Polecamy

Posiedzenie Rady Programowej serii „Biblioteki-Dzieci-Młodzież”

Data dodania: 26.04.2013

Posiedzenie Rady Programowej serii „Biblioteki-Dzieci-Młodzież”

18 kwietnia 2013 roku odbyło się posiedzenia Rady Programowej „BIBLIOTEKI-DZIECI-MŁODZIEŻ”.

 

 

W spotkaniu udział wzięli:

  • Prof. Joanna Papuzińska
  • Danuta Świerczyńska-Jelonek
  • Alicja Ungeheuer-Gołąb
  • Grażyna Lewandowicz-Nosal
  • Stanisława Niedziela
  • Iwona Podlasińska
  • Janusz Nowicki

Przed spotkaniem rozesłałem wszystkim uczestnikom ocenę i dwuletni dorobek wydawniczy serii z prośbą o zgłoszenie uwag i propozycji tytułów kolejnych książek w naszej serii. Otrzymaliśmy propozycje, które powieliliśmy i rozesłaliśmy korespondentkom. Tak więc na posiedzeniu wszyscy znali wszystkie propozycje. Poinformowałem, że wpłynęły dodatkowe propozycje: p. Maria Kulik (Polska sekcja IBBY) zaproponowała wydanie „Katalogu książek nagrodzonych. Literatura dla dzieci” , a prof. J. Wojciechowski zaproponował m. innymi książkę „Literatura SF dla młodzieży”.

W wyniku bardzo żywej i konstruktywnej dyskusji ustalono:

  1. Warto wydać „Katalog Książek nagrodzonych” ale objąć nim wszystkie nagrody (Nie tylko IBBY) – G. Lewandowicz-Nosal. Taka książka jest bardzo potrzebna bibliotekarzom jako poradnik.
  2. Ze względu na dotychczasową wartość naszej serii dla edukacji dzieci i młodzieży a także przewidywane cenne i ważne tytuły – wystąpić o grant na całą serię. Takie serie ukazują się stale w innych państwach i są sponsorowane przez tamtejsze Biblioteki Narodowe (prof. J. Papuzińska).
  3. Dla popularyzacji serii potrzebna jest współpraca ze wszystkimi czasopismami zajmującymi się problematyką czytelnictwa (prof. Papuzińska).
  4. Problematyka „progu czytelniczego” jest bardzo ważna ale nie należy kurczowo trzymać się wieku potencjalnych czytelników.
  5. Istnieje w małych prowincjonalnych bibliotekach ogromna niewiedza o naszych i podobnych publikacjach. Proponuję zebrać i opublikować adresy internetowe i blogi poświęcone czytelnictwu. Także więcej publikować ulotek, zakładek i innych. materiałów promujących nasze książki (prof. A. Ungeheuer-Gołąb).
  6. Postulowano opracować tom typu „literatura fantazy”. Wskazano na potencjalnych autorów: Maria Chrobak, Maria Czernow, p. Pustowaruk z Wrocławia.
  7. Pani Iwona Podlasińska podjęła się opracowania tomu „Dysleksja czyli czytelnik oporny” do stycznia 2014 roku.
  8. Pani Stanisława Niedziela przygotuje do końca listopada 2013 r. opracowanie „Zwierzyniec literacki – czyli przegląd literatury o świecie zwierząt”.
  9. Pani dr Danuta Świerczyńska-Jelonek przygotowuje tom „Literatura w procesie dojrzewania młodego pokolenia. Wybrane problemy” w terminie do marca 2014 roku.
  10. Ponieważ są obawy o celowość wydania tomu dot. edukacji historycznej ustalono, że poprosimy dr Krajewską o konspekt planowanego opracowania.
  11. Jest powszechna zgoda o potrzebie wydania tomu o ilustracji książek dla dzieci. Materiały i autorka są. Potrzebne są na to duże pieniądze (honoraria dla autorów ilustracji), których nie mamy. Poprosimy panią Joannę Olech o konspekt tego tomu by móc starć się o grant.
  12. Pani Grażyna Lewandowicz-Nosal i dwie jeszcze nieznane osoby przygotują „Katalog zalecający książki dla bibliotek”. Inny rozważany tytuł: „ Co ma być w bibliotece”.
  13. Pani prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb wstępnie rozważa opracowanie „Poradnika dla rodziców”.

W trakcie bardzo żywej dyskusji poruszono wiele innych tematów dlatego prosiłem wszystkie uczestniczki spotkania o przesłanie meilem swoich uwag i propozycji, które na bieżąco będę konsultował z prof. J. Papuzińską.

nad. Janusz Nowicki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP