W mijającym tygodniu cały świat świętował Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku z okazji święta książki, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wspólnie z ZKM i Urzędem Miejskim w Gdańsku rozpoczęła udostępnianie książek elektronicznych w mobilnych czytelniach znajdujących się w gdańskich tramwajach. Ale nie tylko.
Już od piątku w Bibliotece Manhattan będzie można korzystać z nowych, niezwykle ciekawych tytułów obcojęzycznych.
Dzięki uprzejmości pracowników jednego z czołowych polskich wydawnictw staliśmy się posiadaczami niezwykłej kolekcji ponad 1300 książek w językach obcych – mówi Ewa Łapińska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Są to pozycje z zakresu literatury pięknej, bibliografie, eseje i poradniki, głównie w językach angielskim, francuskim i niemieckim oraz oryginalne wydania skandynawskie, włoskie, rosyjskie, hiszpańskie, węgierskie, ukraińskie i czeskie. Ciekawostka to 2 tytuły w języku nowogreckim i 3 tytuły hebrajskie. Cały zbiór uzupełnił księgozbiór obcojęzyczny Biblioteki Manhattan, który obecnie liczy ponad 3000 tytułów.
Przekazane książki to gratka dla czytelników, większość z nich to tytuły, które nie doczekały się polskiego wydania. A miłośników literatury obcojęzycznej jest w Gdańsku sporo. W Bibliotece Manhattan korzystanie ze książek obcojęzycznych deklaruje 17% czytelników.
Z księgozbioru w językach obcych korzystają zarówno obcokrajowcy jak i Polacy, którzy znają lub uczą się danego języka – mówi Anna Marszalec, kierownik Biblioteki Manhattan. – Największą popularnością cieszą się oczywiście książki w języku angielskim, głownie z współczesne powieści obyczajowe, ale wypożyczane są również publikacje w innych językach. Obecnie do Biblioteki Manhattan zapisanych jest 73 czytelników spoza naszego kraju. Jest również grupa obcojęzycznych studentów, którzy odwiedzają bibliotekę po to, aby skorzystać z internetu lub spotkać się ze znajomymi. Zdajemy sobie sprawę, że bariera językowa powoduje problemy z pełnym korzystaniem z naszych usług – mówi Anna Marszalec. - Dlatego w maju organizujemy cykl spotkań w języku angielskim, dotyczących funkcjonowania naszej Biblioteki. Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 maja o godz. 17.00. Grupy zorganizowane prosimy o kontakt mailowy z naszą biblioteką.
Wszystkim chętnym zostanie przedstawiony nowy księgozbiór literatury obcojęzycznej. Bibliotekarz udzieli odpowiedzi na pytania czytelników, wytłumaczy obowiązujące regulaminy i zasady korzystania z biblioteki oraz czytelni. W ramach spotkania będzie można uzyskać pomoc przy zapisie i wyrobieniu „Karty do kultury”.
Zbiory obcojęzyczne WiMBP prezentowane są nie tylko w Bibliotece Manhattan. Ciekawostką na skalę ogólnopolską jest Gabinet Szanghajski w Bibliotece na Suchaninie, gdzie można skorzystać z unikatowych zbiorów książkowych dotyczących Chin – głównie po chińsku, angielsku i polsku.
nad. Natalia Gromow, Rzecznik prasowy WiMBP w Gdańsku