Polecamy

Jastrzębska Baśniowa Noc. Andersen kontra Czarny Rycerz.

Autor: Maria Jasionek Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju Województwo: śląskie
Data dodania: 23.04.2013

Za nami kolejna edycja Nocy z Andersenem. Tegoroczna impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 kwietnia. W imprezie uczestniczyła ponad 50-osobowa grupa dzieci. Wszyscy wielbiciele książek  i twórczości Andersena spotkali się w Masnówce – Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Parku Zdrojowym, gdzie przywitał ich Czarny Rycerz w towarzystwie Hansa Christiana Andersena. Nie bez przyczyny właśnie w takim towarzystwie najmłodsi czytelnicy mieli spędzić tę baśniową noc.

Tegoroczna edycja imprezy miała wyjątkowy charakter ze względu na przypadającą rocznicą 50-lecia miasta i 65-lecia Biblioteki. Program imprezy został tak ułożony, aby nie zabrakło w nim miejsca na informacje dotyczące historii i kultury miasta i regionu. Imprezę rozpoczęła Dyrektor Jastrzębskiej Książnicy Maria Kucharska, która po ciepłym przywitaniu wszystkich uczestników imprezy przedstawiła  pierwszego wyjątkowego gościa wspólnej zabawy. Był nim Pan Krzysztof Kucia – Naczelnik Wydziału Obywatelskiego Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, który wcielił się w postać  H. Ch. Andersena. Jego zadaniem było przeczytanie bajki Andersena zgromadzonym dzieciom. Sposób interpretacji bajki, tempo czytania oraz liczne dygresje i zachęcanie do wspólnej rozmowy przez czytającego wprawiło wszystkich w wyśmienity nastrój oraz sprawiło, że Masnówka stała się naprawdę zaczarowanym miejscem. Po czytaniu przyszedł czas na spotkanie z gościem specjalnym imprezy. Był nim Dariusz Rekosz, który wcielił się w postać legendarnego Czarnego Rycerza. Nie było to jednak typowe spotkanie autorskie – w pewnym momencie zamieniło się ono we wspólną zabawę pisarza z dziećmi. Aktywność plastyczna polegała na zaprojektowaniu strojów dla królów i królowych oraz wykonaniu portretu Czarnego Rycerza. Zabawy te inspirowane były czytaniem i opowiadaniem legend związanych z miastem, które stworzyły niepowtarzalny klimat Nocy w Bibliotece.      W ten sposób uczestnicy imprezy utrwalili wiadomości związane           z historią miasta od czasów najdawniejszych do współczesności. Przeprowadzono konkurs na najdłuższy łańcuch wykonany z kolorowego papieru – zwycięska drużyna wykonała ponad 43-metrową pracę.

Po emocjonujących spotkaniach uczestników imprezy zaproszono na pyszną kolację, którą przygotowali uczniowie Zespołu Szkól nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Dla małych łasuchów przygotowano wyśmienite naleśniki oraz kanapki. Po kolacji rozpoczęła się kolejna część wieczoru, wypełniona kreatywnymi             i twórczymi zabawami. Młodzi czytelnicy brali udział w różnych konkurencjach w których musieli wykazać się wiedzą, często sprytem oraz szybkością i refleksem w wykonywaniu poleceń. Dużo radości sprawiła rozmowa z uczestnikami Nocy z Andersenem w Bibliotece    w Lubinie za pośrednictwem Skype’a. Dzieci miały możliwość rozmowy z rówieśnikami  i podzielenia się wrażeniami ze wspólnie spędzonego wieczoru. Przygotowano również słodką niespodziankę – wspaniały tort w kształcie książki. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania talentu tanecznego podczas wspólnej zabawy przy muzycznych hitach, która trwała prawie do północy. O tej porze przyszedł czas na wieczorną toaletę i rozłożenie śpiworów. Nie był to jednak koniec imprezy. Ostatnim elementem był sens bajkowy. Ku zaskoczeniu organizatorów najbardziej wytrwali uczestnicy zasnęli dopiero ok. godziny 4 nad ranem. Mimo tego każdy bez problemu wstał o 7 rano na wspólne śniadanie. Dzieci zadowolone wracały do domów z myślą o kolejnej Nocy z Andersenem.

Każdy z gości otrzymał Certyfikat uczestnictwa w Jastrzębskiej Baśniowej Nocy, pamiątkową pocztówkę oraz torbę pełną niespodzianek, w której nie mogło zabraknąć książki. Prezenty dla uczestników przekazał Prezydent Miasta Pan Marian Janecki.

 

Maria Jasionek

Kierownik Wypożyczalni Literatury dla Dzieci

Miejska Biblioteka Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju


 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP