Wzrost nakładów na finansowanie kultury w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego był tematem konferencji prasowej z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - zasiadającej w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Konferencja odbyła się 17 kwietnia br. w sejmie.
Programy Ministra to mechanizm, dzięki któremu przyznawane są dotacje ze środków w dyspozycji resortu kultury, będący narzędziem realizacji jego długofalowej strategii. W roku 2013 w ramach 8 programów i 23 priorytetów przyznawano 2539 dotacji (z uwzględnieniem odwołań). To prawie 500 więcej niż w ubiegłym roku (2087). Budżet Programów Ministra w stosunku do poprzedniego roku jest wyższy o 34 mln zł. Więcej środków niż w 2012 rozdysponowano w 12 z 23 priorytetów - najlepiej widać to na przykładzie priorytetu „Promocja czytelnictwa”, którego budżet wzrósł dwukrotnie.
W ocenie ministra Bogdana Zdrojewskiego, wyjątkowo cenne są projekty zawierające komponenty edukacyjne. Jak podkreślał, stanowią one ponad trzy czwarte wszystkich dofinansowanych wniosków. Przeznaczonych zostało na nie 60 % środków - ponad 188 mln zł. Szef resortu przyznał jednocześnie, że czuje "niedosyt", ponieważ ciągle za mało wniosków stanowi ofertę dla najmłodszych dzieci.
Wydarzenia artystyczne
Promocja kultury polskiej za granicą - 6 390 000 zł
Kolekcje
Promocja literatury i czytelnictwa
Edukacja kulturalna i diagnoza kultury
Obserwatorium kultury - 1 999 000 zł
Dziedzictwo kulturowe
Rozwój infrastruktury kultury
Promesa - 12 555 000 zł
Wnioski oceniane są przez niezależne komisje eksperckie; ocena zależy od poprawnie złożonej dokumentacji i przygotowania projektu. Na uwagę zasługuje transparentność procesu przyznawania dotacji - punktacja przyznana każdemu wnioskowi, który wpłynął do resortu, jest ogólnodostępna na stronie internetowej MKiDN w formie dynamicznych list.
Formularze beneficjenci muszą złożyć za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Dzięki temu, przy rosnącej liczbie składanych elektronicznie wniosków maleje ilość błędów formalnych popełnianych w trakcie ich wypełniania. W 2007 r. pojawiały się one w co piątym dokumencie, natomiast w 2013 roku problem dotyczył zaledwie 7 % wszystkich wniosków.
Źródło: MKiDN