Polecamy

Poezja nie może być płaskim zapisem

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 22.03.2013

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji 21 marca 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle  młodzież jasielskich szkół ponadgimnazjalnych spotkała się z rzeszowskim poetą Dariuszem Pado.

Choć z wykształcenia jest prawnikiem, Dariusz Pado ma duszę poety. Ceni sobie prawnicze wykształcenie, ono bowiem uporządkowało jego światopogląd. Pozostaje w zachwycie nad Beskidem Niskim i Karpatami, eksploruje góry, cmentarze, kapliczki i ukryte w nich dzieje - ponieważ  D. Pado jest detektywem historii. Cmentarze to miejsca o których trzeba pamiętać – podkreślił. Choć to właśnie one są często nazywane „miejscami niepamięci”. Niezwykle czuły na mistycyzm miejsc. Fascynuje go szperanie po archiwach i księgach parafialnych, gdzie znajduje inspirację do swoich wierszy, a zwłaszcza odkrywanie wielokulturowej Galicji  Bojków, Hucułów, Łemków. Dostrzega brak świadomości, jak bardzo galicyjska kultura wpływa na naszą tożsamość i kształtuje pewne mechanizmy. Istotna dla niego jest kultura żydowska, którą ceni ze względu na chasydzki światopogląd, zwłaszcza cadyków rymanowskich, oderwanych od sakralizacji i głęboki ascetyzm. Prawdziwa religijność jest dla niego poszukiwaniem w oderwaniu od aksjomatów. Stara się interpretować świat jako ateista, a mimo to jego mistrzami są filozofowie chrześcijańscy tacy jak J. Tischner, czy E. Levinas. Bliska jest mi filozofia dialogu i spotkania – powiedział. Filozofia przywraca mu równowagę.

Autor „Jaru” opowiadał o współpracy z Raphaelem Rogińskim i Mikołajem Trzaską, których muzyka freejazzowa, osadzona w miejskiej muzyce  żydowskiej jest niezwykle energetyczna i dzika.

Poezja nie może istnieć w oderwaniu od rzeczy, które w nas tkwią. Nie może być płaskim zapisem na papierze – powiedział. Jej forma zależy od poety, a uczymy się jej poprzez czytanie. Uważa, że nawet język dziecka może być inspirujący.

Poeta zachęcał do  lektury listów P. Celana i I. Bachmann. Przeczytał kilka swoich wierszy, wśród nich: „Geniza” i „Każda (biblioteka publiczna)”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw, TV Jasło, ITVPodkarpacie oraz portale: www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.mojemiasto.info.pl; www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP