W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji 18 marca 2013 r. odbyło się spotkanie reprezentantów środowiska bibliotekarskiego z ministrem Michałem Bonim. Uczestniczyli w nim oprócz gospodarzy m.in.: wiceminister edukacji, przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (z przewodniczącą Elżbietą Stefańczyk), Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, organizatorzy akcji „STOP likwidacji bibliotek szkolnych”, a także dyrektorzy bibliotek.
Spotkanie dotyczyło toczących się prac nad projektem ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Znalazł się tam m.in. zapis dopuszczający łączenie bibliotek szkolnych i publicznych.
Projektowane zmiany wzbudziły duże zaniepokojenie bibliotekarzy, czego efektem było rozpoczęcie akcji protestacyjnej „STOP likwidacji bibliotek”. Przeciwko możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną opowiedziały się również: SBP, TNBSP, ZNP, a także autorytety ze świata kultury i nauki. List otwarty do ministra administracji i cyfryzacji przeciwko łączeniu bibliotek podpisało ponad 50 tys. osób.
W trakcie rozmów w ministerstwie zgromadzeni przedstawiciele środowiska bibliotekarskiego wskazywali na istotne różnice pomiędzy bibliotekami szkolnymi i publicznymi, powołując się na ich odmienne funkcje, role i zadania. Wskazywano na różne niedogodności, wynikające z pomysłu łączenia tych instytucji. Zwrócono uwagę na konieczność przeprowadzenia badań, dotyczących funkcjonowania bibliotek szkolnych, oraz dofinansowania ich działalności. Podkreślono cele edukacyjne biblioteki szkolnej i jej rolę w wyrównywaniu szans w dostępie do wiedzy. Mówiono o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa uczniom.
Po wysłuchaniu opinii zaproszonych gości minister Boni zaproponował uczestnikom poniedziałkowej dyskusji opracowanie modelu współpracy bibliotek szkolnych i publicznych w celu ich lepszego zaistnienia w środowisku lokalnym. Mówiąc o bibliotece szkolnej stwierdził m.in.
„Trzeba zdefiniować jej rolę, poprawić jej jakość” oraz „W ramach programu będziemy chcieli zrealizować projekt dalszej cyfryzacji bibliotek, głównie szkolnych, w celu lepszego ich wyposażenia oraz lepszego przygotowania nauczycieli do pracy nie tylko z książką tradycyjną, ale również z nowoczesnymi formami”.
Michał Boni zadeklarował, że pieniądze na wspomniane cele mają pochodzić z ministerialnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Na zakończenie spotkania przedstawił propozycję wycofania zapisów dotyczących bibliotek, które znalazły się w projekcie założeń do nowej ustawy samorządowej, jeśli stworzony model współpracy bibliotek szkolnych i publicznych pozwoli na skuteczniejszą realizację procesu edukacyjnego w środowisku lokalnym. Minister zaproponował powołanie zespołu roboczego, którego zadaniem będzie wypracowanie rozwiązania, umożliwiającego bibliotekom szkolnym dokonanie takiego skoku, jaki wykonały już biblioteki publiczne, korzystając w ostatnich latach z programów Biblioteka Plus i Program Rozwoju Bibliotek. Pierwsze spotkanie zespołu, który ma przygotować program odbędzie się jeszcze przed świętami.
nad. Marzena Przybysz, Sekretarz Generalny SBP