Polecamy

Dwa projekty MBP w Jaśle dofinansowane przez Ministra Kultury

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 13.03.2013

Dwa projekty MBP w Jaśle zostały dofinansowane przez Ministra Kultury

Instytut Książki ogłosił wyniki naboru wniosków na Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 r. W bieżącym roku Programy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i w związku z pełnym wykorzystaniem limitów finansowych w pierwszym terminie składania wniosków nie będzie kolejnego naboru. Jako jedna z nielicznych Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle otrzymała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację dwóch projektów: Wariacje literackie oraz VIII Festiwal Poezji i Prozy.  Otrzymane środki finansowe muszą być przeznaczone na realizację zadań wymienionych w projektach, dotyczących promocji czytelnictwa. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektów jest bezpłatny.

Projekt Wariacje literackie realizowany będzie od marca do listopada 2013 r. Oparty jest na cyklicznych spotkaniach, odbywających się średnio raz w miesiącu.  Zaprezentowani zostaną wybitni twórcy literatury polskiej dla dorosłych i dla dzieci m.in. Ryszard Krynicki, Dariusz Pado, Katarzyna Stoparczyk, Paweł Beręsewicz. Planowany jest koncert rapera, Marcina Rąpały – DPD  "Poetyckie rapowanie".  Popularyzacji różnych form twórczości literackiej i rozwojowi kreatywności będą sprzyjały warsztaty skierowane do dzieci literackie oraz warsztaty „Gotujemy z bohaterami książek - przepisy kulinarne Lisy z Bullerbyn”, dla młodzieży przygotowano warsztaty komiksu prowadzone przez Wojciecha Birka, warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Dariusz Bugalski. O nowoczesnych, innowacyjnych formach literackich opowiedzą Leszek Onak i Łukasz Podgórni, zaprezentują również działalność Fundacji Liternet, która wspiera kulturę w sieci.  Ważnym elementem realizowanego zadania jest propagowanie życia opartego na aktywnym uczestnictwie w kulturze. W tym celu zorganizowane zostaną liczne konkursy: na najlepszą „mówioną” recenzję, konkurs dla dzieci na audiobook, konkurs na „Demotywator literacki” oraz „Turniej jednego wiersza” przy współpracy z Klubem Inicjatyw Artystycznych "Wschód".

VIII Festiwal Poezji i Prozy  odbędzie się w II połowie września 2013 r. Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa i zwiększenie zainteresowania literaturą poprzez prezentację najwybitniejszych twórców literatury polskiej m.in. Andrzeja Dybczaka, podróżnika i pisarza, laureata nagrody Fundacji im. Kościelskich za książkę "Guagara" czy Romana Bromboszcza, poetę i muzyka, autora terminu poezja cybernetyczna oraz debiutantów  m.in. Zośki Papużanki, pisarki młodego pokolenia, nominowanej do Paszportów Polityki 2012. Odbędzie się performance "Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych" czyli spotkanie grupy Crossover z Krakowa i jasielskiego Klubu Inicjatyw

Artystycznych "Wschód", którzy zaprezentują swoje wiersze improwizowane muzyką DJów

oraz wizualizacjami. Zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego "Guagara". Dla młodzieży odbędzie się koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Czesława Mozila. Dzieci  wezmą udział w koncercie Ani Brody, która będzie śpiewała znane wiersze dla dzieci. Dla dzieci i młodzieży przewidziano szereg warsztatów: filmu animowanego, warsztatów literacko-muzycznych oraz warsztatów Emultipoetry moderowanych przez Michała Zabłockiego, czyli wspólnego pisania wierszy na czacie, w grach internetowych "Walls" i "Freestyle", pisanie piosenek w grze "Song".



Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP