18 marca rozpocznie się tegoroczna edycja ogólnoeuropejskiej akcji Tydzień z Internetem. Zadaniem uczestników kampanii będzie organizacja spotkania, które zachęci mieszkańców do korzystania z internetu. Do udziału w akcji organizatorzy zapraszają biblioteki, szkoły, domy kultury i inne instytucje publiczne wyposażone w komputery z dostępem do internetu oraz Latarników Polski Cyfrowej - wolontariuszy, którzy pokazują osobom po 50. roku życia, jak korzystać z nowoczesnych technologii.
Aby przyłączyć się do Tygodnia z Internetem 2013, organizatorzy spotkań (instytucje oferujące publiczny dostęp do Internetu oraz Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans) powinni:
Organizatorzy spotkań będą mieli do dyspozycji osiem scenariuszy:
„Zagrajmy w eksperymenty” – scenariusz przygotowany przez naszą fundację we współpracy z Laboratorium EE, z myślą o osobach w różnym wieku, które będą wspólnie przeprowadzać proste i efektowne eksperymenty dotyczące pięciu ludzkich zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. Na czas spotkania uczestnicy wejdą w rolę naukowców-badaczy i przekonają się, że eksperymentowanie może być znakomitą zabawą.
„Usiądź na moim miejscu” – scenariusz przygotowany przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Uczestnicy spotkania będą mogli w praktyce przekonać się, jakich trudności doświadczają osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością przy korzystaniu z komputera i Internetu. Poznają także narzędzia i rozwiązania technologiczne, które pomagają pokonać te bariery.
„Pierwszy krok w cyfrowy świat” – scenariusz przygotowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Spotkania, prowadzone przez Latarników Polski Cyfrowej Równych Szans, są skierowane do osób 50+, które nie miały dotychczas żadnych doświadczeń z Internetem.
Ponadto organizatorzy spotkań mogą skorzystać ze scenariuszy z poprzednich edycji Tygodnia z Internetem, które zostały zaktualizowane na potrzeby tegorocznej kampanii:
„W 80 minut dookoła świata” – wirtualna podróż po wielu kontynentach to zabawa dla osób w różnym wieku. Uczestnicy spotkania dobrani w drużyny mają przeprawić się przez dżunglę, pustynię, kanion, świat podwodny, muzeum i miasto Inków…
„Zasadź drzewo w Internecie” – międzypokoleniowe drużyny rodzinne złożone z dzieci, rodziców i dziadków mogą poznać historię swojej rodziny, naszkicować drzewo genealogiczne, dowiedzieć się, gdzie w Polsce mieszkają ludzie noszący takie same nazwiska i wspólnie rozwiązać emocjonujący quiz.
„Koncert życzeń” – seniorzy wyszukują i wspólnie wysłuchują swoje ulubione piosenki w serwisie YouTube. Przy okazji mogą podzielić się wspomnieniami lub anegdotami związanymi z daną piosenką.
„Poradnia zdrowia” – seniorzy poznają zasoby Internetu na temat zdrowia, uzyskują informacje i porady zdrowotne.
„Rozmowa? – Bezcenna” – seniorzy dowiadują się, jak działa komunikator internetowy.
Każdy scenariusz zawiera dokładny opis, jak przeprowadzić spotkanie, materiały pomocnicze (prezentacje, quizy), wskazówki, jak promować wydarzenie oraz gotowe materiały promocyjne (plakat, ulotka, banner internetowy, wzór zaproszenia i informacji prasowej). Czas trwania jednego spotkania to od półtorej do dwóch i pół godzin.
Wszystkie scenariusze i materiały im towarzyszące są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne 3.0. Polska: http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/pl/
Źródło: FRSI