Polecamy

Kompetencje kluczowe zadaniem wszystkich nauczycieli

Data dodania: 25.01.2013

Kompetencje kluczowe zadaniem wszystkich nauczycieli

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie ma przyjemność zaprosić placówki doskonalenia nauczycieli, poradnie pedagogiczno-psychologiczne i biblioteki pedagogiczne do współpracy przy realizacji programu edukacyjnego mającego na celu rozwój społecznych i obywatelskich kompetencji rad pedagogicznych. Rozwijanie tych kompetencji przyczynia się do osiągnięcia wysokiej jakości pracy szkoły, pozytywnie wpływa na atmosferę placówki oraz przygotowuje uczniów do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w jego różnych wymiarach, od lokalnego po globalny.

Pilotaż programu w wybranych szkołach jest planowany na rok szkolny 2013-14. W tym celu w okresie od lutego do maja 2013 roku Ośrodek Rozwoju Edukacji przygotuje grupę certyfikowanych ekspertów, upoważnionych do wdrażania programu w środowisku szkolnym. Uznani trenerzy coachingu indywidualnego i grupowego, edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka poprowadzą 100 godzin zajęć stacjonarnych oraz konsultacji online. Eksperci zostaną wyposażeni we wszystkie niezbędne narzędzia do realizacji programu, a w jego trakcie otrzymają wsparcie w postaci indywidualnych konsultacji online oraz superwizji grupowej.

Wszystkie koszty związane z programem szkoleniowym, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem uczestników podczas zajęć są pokrywane z budżetu ORE.

Zadaniem ekspertów będzie przeprowadzenie rocznego pilotażu programu w 4 szkołach oraz sporządzenie sprawozdania z realizacji działań. Przewidywany wymiar czasu pracy z jedną szkołą szacuje się na około 40 godzin, wliczając 20 godzin spotkań z radą pedagogiczną oraz 20 godzin pracy analitycznej, w tym udzielanie wsparcia online radom pedagogicznym.

Wyboru kandydata na eksperta dokonuje instytucja delegująca do pracy w programie na podstawie kryteriów opracowanych przez ORE. Zadania powierzone ekspertowi zostaną włączone w plan pracy instytucji na podstawie porozumienia z ORE. Kryteria wyboru eksperta:

  • gotowość i silna motywacja do pracy w dwuletnim programie;
  • znajomość obszaru edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka i/lub kompetencji społecznych;
  • zgoda dyrektora placówki na włączenie godzin pracy eksperta w programie w wymiar czasu jego pracy w placówce macierzystej;
  • deklaracja kandydata o pełnym zaangażowaniu i uczestnictwie w szkoleniach, superwizji grupowej oraz aktywności na platformie internetowej.

Do udziału w programie pilotażowym zostanie zakwalifikowanych 25 instytucji. W przypadku placówek doskonalenia nauczycieli pierwszeństwo uzyskają placówki posiadające akredytację Kuratora Oświaty (Dz. U z 2009r. nr. 200, poz. 1537). Wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na stronie ORE.

Terminy szkoleń:

  • I zjazd: 4 - 10 marca 2013
  • II zjazd: 3 - 10 kwietnia 2013

W celu zgłoszenia zainteresowania udziałem w programie należy wypełnić załączony formularz i odesłać do Pani Oleny Styslavskiej, nauczyciela konsultanta Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich ORE. Możliwe formy przesłania zgłoszenia:

  • faks: +48 22 345 37 52;
  • poczta elektroniczna: olena.styslavska@ore.edu.pl;
  • poczta (Olena Styslavska, WRKSO ORE, Al. Ujazdowskie 28, 00-478 Warszawa).

Do formularzu zgłoszeniowego należy dołączyć CV zgłoszonego kandydata. Nieprzekraczalny termin zgłoszenia upływa w dniu 8 lutego br. Szczegółowych informacji na temat programu udziela Olena Styslavska (tel.: +48 22 345 37 52). 

Źródło: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP