W serwisie ANTYWEB opublikowany został artykuł Doroty Konowrockiej zatytułowany „Najpiękniejsza biblioteka Ery Internetu”. Zachęcamy do jego lektury.
Do biblioteki miasta Amsterdam - otwartej, nowoczesnej, przenikniętej technologiami cyfrowymi i duchem egalitaryzmu - trafiłam dwa lata temu i zachwyciłam się tak, że do dziś noszę w telefonie jej zdjęcia. Jeśli ktoś na świecie wie, jak robić biblioteki 2.0, to na pewno jej twórcy, i zaraz opowiem, dlaczego tak uważam (będą zdjęcia), ale postaram się też zastanowić nad tym, czy w bibliotece 2.0 potrzebne są jeszcze książki i fizyczna przestrzeń, no i co z wypożyczaniem e-booków.
Centralna Biblioteka Publiczna w Amsterdamie (Openbare Bibliotheek Amsterdam), największa obecnie biblioteka w Europie, mieści się w wielopiętrowej, masywnej, ale na swój sposób wdzięcznej konstrukcji, której budowa zakończyła się w 2007 roku. (Jak to wszystko wygląda, można zobaczyć na filmie na stronie biblioteki tu Szerokie wejście i już jestem w środku. Nikt mnie o nic nie pyta, nie każe mi zostawić kurtki w szatni, nie przegląda mojej torby, nie domaga się żadnej karty – jestem pełnoprawnym obywatelem świata udostępnionej mi kultury.