Jak napisać list motywacyjny? Gdzie w Internecie szukać ogłoszeń o pracę? Jak ocenić, w którym zawodzie możemy się sprawdzić, a do jakiego nie mamy predyspozycji? Odpowiedzi na takie właśnie pytania poznają już wkrótce mieszkańcy 82 miejscowości w województwach łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim.
A wszystko dzięki bibliotekom publicznym, które w grudniu 2012 roku zakwalifikowały się do projektu „Rozpracuj to z biblioteką”.
Wiosną do bibliotek trafi sprzęt informatyczny - komputery, urządzenia wielofunkcyjne, laptopy, projektory multimedialne. Będzie więc można tu nie tylko przejrzeć ogłoszenia o pracę, ale wydrukować czy zeskanować potrzebne dokumenty. Przede wszystkim jednak każdy, kto szuka pracy, będzie mógł liczyć na pomoc bibliotekarek i bibliotekarzy.
Pracownicy bibliotek przejdą szkolenia - dzięki nim będą między innymi potrafili doradzić, które zawody są najbardziej perspektywiczne, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dowiedzą się też, jak współpracować z lokalnymi instytucjami zajmującymi się pracą - np. powiatowym urzędem pracy, opieką społeczną, organizacjami pozarządowym. Będą mogli otrzymać także granty (do 5 tysięcy złotych) na projekty pomagające mieszkańcom w poszukiwaniu zatrudnienia.
Panie bibliotekarki pomogły mi w trudnym momencie - opuściła mnie żona, nie miałem pracy, mam na utrzymaniu 12-letniego syna. Pomogły mi założyć skrzynkę mailową, napisać CV i wysłać je do kilku firm. Po kilku dniach przyszło pierwsze zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Udało się! - Użytkownik biblioteki, Lubicz
„Rozpracuj to z biblioteką” to nowe przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która od 2009 roku prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek.
Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: Badania, które przeprowadziliśmy po trzech latach naszej współpracy z bibliotekami pokazały, że niemal 10 tysięcy osób przychodzi tu, aby napisać CV czy przeglądać ogłoszenia o pracę w Internecie. A bibliotekarki i bibliotekarze służą im radą i pomocą: pomagają założyć skrzynkę mailową, zredagować list motywacyjny, zeskanować dokumenty. Biblioteki mogą jednak zaoferować poszukującym pracy znacznie więcej - i właśnie dlatego stworzyliśmy „Rozpracuj to z biblioteką”.
W projekcie „Rozpracuj to z biblioteką” biorą udział 82 biblioteki z trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego (w tym: 43 placówki w województwie łódzkim, 22 w mazowieckim, 17 w świętokrzyskim).
Projekt jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności ze źródeł sieci Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations).