Czy biblioteka publiczna mająca osobowość prawną pełniąca funkcję Centrum Kultury, występująca pod nazwą Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, może ze swojego budżetu, który jest duży może zakupować namioty, stroje dla zespołu seniora (tj. karwaty, koszule, spódnice itp.) nagrody na dożynki - serwisy, kuchenki mikrofalowe, zakupować farbe do sceny, zamawiać toj-tojki?
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 USTAWY z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jednolity: Dz. U. 2012 r. poz. 406), instytucje kultury (w tym biblioteki) uzyskują osobowość prawną i mogą rozpocząć działalność z chwilą wpisu do rejestru prowadzonego przez organizatora.
Oznacza to, że z dniem dokonania wpisu do rejestru biblioteka, jako instytucja kultury, uzyskuje osobowość prawną, może rozpocząć swoją działalność, ale, co ważne z punktu widzenia niniejszego pytania, staje się także odrębnym od organizatora podmiotem prawa, który może samodzielnie występować w obrocie prawnym.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, np. w wyroku z dnia 5. 12. 2001 r. sygn. SA/Sz 734/01, w którym to NSA stwierdził: „Instytucja kultury jako osoba prawna jest odrębnym w stosunku do gminy podmiotem prawa, z własnym majątkiem, środkami trwałymi, przychodami oraz kosztami, samodzielnie gospodarującą w ramach posiadanych środków”.