Polecamy

Minister Bogdan Zdrojewski rozmawiał z dyrektorami wojewódzkich bibliotek publicznych

Data dodania: 06.11.2012

Minister Bogdan Zdrojewski rozmawiał z dyrektorami wojewódzkich bibliotek publicznych

Łączenie bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury, proces powoływania bibliotek powiatowych oraz realizacja Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet Biblioteka+. To najważniejsze tematy spotkania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego z dyrektorami wojewódzkich bibliotek publicznych, które odbyło się 5.11. br. w siedzibie resortu.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o bibliotekach organizator może dokonać połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki. Wymaga to zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Bibliotecznej oraz wydania zgody przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś do Rady trafiły 4 wnioski. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Na koniec 2011 r. zarejestrowano 312 bibliotek stopnia powiatowego. Oznacza to, że dwanaście lat po wprowadzeniu reformy, funkcje wynikające z zapisów ustawy o bibliotekach realizuje 86,8% powiatów (329 z 379).

Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz część programów własnych instytucji są skierowane do wszystkich typów bibliotek (Zakup nowości wydawniczych - Biblioteka Narodowa, Kraszewski. Komputery dla bibliotek - Instytut Książki, Program Infrastruktura Kultury - DEK MKiDN).

Program Rozwoju Bibliotek to partnerski program Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zaplanowany na pięć lat Program jest finansowany głownie z grantu w wysokości 28 mln USD. Przedsięwzięcie ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. MKIDN realizuje porozumienie z FRSI, a także porozumienie pomiędzy MAiC, FRSI i TP SA (Orange Polska) dot. internetyzacji bibliotek.

Celem realizowanego w latach 2011-2015 Programu Wieloletniego KULTURA+ jest poprawa dostępu do kultury oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich, poprzez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów polskich muzeów, bibliotek i archiwów. Program składa się z dwóch Priorytetów:

  • „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek", zarządzanego przez Instytut Książki w Krakowie. W ramach Priorytetu wspierany jest remont, przebudowa, rozbudowa i budowa budynków bibliotek w małych gminach. Wszystkie informacje na temat Priorytetu dostępne są na stronie: http://www.bibliotekaplus.pl/
  • „Digitalizacja", zarządzanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Ma na celu poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego, poprzez digitalizację zbiorów i rozbudowę pracowni digitalizacyjnych. Wszystkie informacje na temat Priorytetu dostępne są na stronie: http://www.nina.gov.pl/

Program Kraszewski. Komputery dla bibliotek - celem jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy, umożliwiający użytkownikom korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line. W tegorocznej edycji Programu dofinansowanie otrzymało m.in.: 7 bibliotek wojewódzkich oraz 14 bibliotek powiatowych.

Narodowy zasób biblioteczny - aby wesprzeć m.in. biblioteki posiadające unikalne zbiory uruchomiono Priorytet Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego (3mln zł) Programu Dziedzictwo Kulturowe, którego instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Źródło: MKiDN


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP