Łączenie bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury, proces powoływania bibliotek powiatowych oraz realizacja Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet Biblioteka+. To najważniejsze tematy spotkania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego z dyrektorami wojewódzkich bibliotek publicznych, które odbyło się 5.11. br. w siedzibie resortu.
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o bibliotekach organizator może dokonać połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki. Wymaga to zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Bibliotecznej oraz wydania zgody przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś do Rady trafiły 4 wnioski. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Na koniec 2011 r. zarejestrowano 312 bibliotek stopnia powiatowego. Oznacza to, że dwanaście lat po wprowadzeniu reformy, funkcje wynikające z zapisów ustawy o bibliotekach realizuje 86,8% powiatów (329 z 379).
Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz część programów własnych instytucji są skierowane do wszystkich typów bibliotek (Zakup nowości wydawniczych - Biblioteka Narodowa, Kraszewski. Komputery dla bibliotek - Instytut Książki, Program Infrastruktura Kultury - DEK MKiDN).
Program Rozwoju Bibliotek to partnerski program Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zaplanowany na pięć lat Program jest finansowany głownie z grantu w wysokości 28 mln USD. Przedsięwzięcie ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. MKIDN realizuje porozumienie z FRSI, a także porozumienie pomiędzy MAiC, FRSI i TP SA (Orange Polska) dot. internetyzacji bibliotek.
Celem realizowanego w latach 2011-2015 Programu Wieloletniego KULTURA+ jest poprawa dostępu do kultury oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich, poprzez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów polskich muzeów, bibliotek i archiwów. Program składa się z dwóch Priorytetów:
Program Kraszewski. Komputery dla bibliotek - celem jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy, umożliwiający użytkownikom korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line. W tegorocznej edycji Programu dofinansowanie otrzymało m.in.: 7 bibliotek wojewódzkich oraz 14 bibliotek powiatowych.
Narodowy zasób biblioteczny - aby wesprzeć m.in. biblioteki posiadające unikalne zbiory uruchomiono Priorytet Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego (3mln zł) Programu Dziedzictwo Kulturowe, którego instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Źródło: MKiDN