Polecamy

Bezpieczny Internet - podsumowanie

Data dodania: 23.10.2012

Bezpieczny Internet - podsumowanie

Pięć i pół tysiąca przeszkolonych młodych ludzi i ponad pięćset zaangażowanych bibliotek - to rezultaty kampanii „Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu”. Dzięki niej dzieci i młodzież wiedzą już, jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie, jakich informacji na swój temat nie umieszczać w sieci, w jaki sposób uniknąć nękania lub szantażowania poprzez Internet.

Organizatorami kampanii są Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft. Biblioteki, które włączyły się w akcję, otrzymały dostęp do e-learningowych kursów na temat bezpieczeństwa w Internecie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Uczniowie klas IV - VI mogą w bibliotekach korzystać z kursu „3…2…1 Internet”, który wykorzystuje kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca. Z kolei dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich przygotowano kurs „W Sieci” - w konwencji talk-show z piosenkarką Ewą Farną w roli prowadzącej.

Kampanii towarzyszył także konkurs - na najlepszą relację multimedialną i fotorelację z działań edukacyjnych w bibliotece. Nagrodzono dziesięć bibliotek i dziesięcioro młodych użytkowników – uczestników e-learningowego kursu bezpiecznego korzystania z Internetu (nagrody wręczono podczas uroczystej inauguracji kongresu bibliotek publicznych w Warszawie).

Nagrody za najlepszą relację multimedialną (konsole do gry Xbox 360 z sensorem Kinect ufundowane przez firmę Microsoft) otrzymali:

  • Biblioteka Publiczno-Szkolna w Naramicach (woj. łódzkie) oraz Błażej Misiak.
  • Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Konstantynowie Łódzkim, Filia nr 1 oraz Alicja Rosiak.
  • Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach (woj. opolskie) oraz Michał Stadnik.
  • Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego, Sucha Beskidzka (woj. małopolskie) oraz Bruno Gach.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach (woj. świętokrzyskie) oraz Anna Jodkowska.

Nagrody za najlepszą fotorelację (czytniki książek elektronicznych z funkcją odtwarzacza multimedialnego, przekazane przez Fundację Orange) otrzymali:

  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Nogajowej w Czeladzi, Filia nr 1 (woj. śląskie) oraz Kacper Pasoń.
  • Piątka – Biblioteka Dzieci i Młodzieży, oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Maciej Marcinkowski.
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich (woj. śląskie) oraz Wojtek Rabus.
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu (woj. lubuskie) oraz Emilia Kwiatkowska.
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) oraz Bartek Kołeczko.

Biblioteki cały czas mogą dołączyć do kampanii i otrzymać dostęp do e-learningowych kursów dla dzieci i młodzieży. Wystarczy, jeśli zarejestrują się na stronie www.fdn.pl/kursy/biblioteki. Młodzi ludzie, którzy przyjdą do biblioteki biorącej udział w kampanii, mogą ukończyć je samodzielnie, a czas potrzebny do ich przejścia to około 30-40 minut. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje certyfikat.

O organizatorach kampanii:

Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, która od 1991 roku zajmuje się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Fundacja prowadzi ośrodki pomocy dzieciom krzywdzonym oraz jest organizatorem konferencji, szkoleń i kampanii społecznych. Od 2003 roku FDN zajmuje się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach programu „Dziecko w Sieci” prowadzi badania i działania edukacyjne dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, w tym serwis internetowy sieciaki.pl. W ramach projektu Helpline.org.pl konsultanci FDN świadczą pomoc w sytuacjach zagrożeń dla dzieci online. Od stycznia 2005 roku FDN wraz z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową realizuje w Polsce program Komisji Europejskiej Safer Internet, mający na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. Głównym partnerem programu jest Fundacja Orange.

Fundacja Orange jest organizacją pozarządową działającą na rzecz dzieci i młodzieży. Została powołana w 2005 r. przez Telekomunikację Polską i PTK Centertel (Orange). Fundacja prowadzi autorskie, ogólnopolskie programy w obszarach nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży, kultury i ochrony zdrowia oraz wspiera ważne społecznie inicjatywy innych organizacji. Poprzez działania edukacyjne Fundacja upowszechnia zastosowanie nowoczesnych technologii w zdobywaniu wiedzy o świecie, dostępie do kultury i pokonywaniu barier społecznych. We wszystkie programy Fundacji angażują się Wolontariusze Orange Polska. Prowadzą m.in. zajęcia dla dzieci w szkołach, bibliotekach i szpitalach o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Do programu „Orange dla Bibliotek” przystąpiło już ponad 3000 placówek z całej Polski – otrzymały one dotacje na udostępnienie Internetu użytkownikom oraz materiały dydaktyczne nt. bezpieczeństwa dzieci w Internecie. www.fundacja.orange.pl

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) upowszechnia nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), działa na rzecz ułatwiania mieszkańcom małych miejscowości dostępu do informacji, wiedzy, kultury i edukacji oraz inspiruje i zachęca do wspólnego działania. Kluczowym projektem FRSI jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Jest to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości.

W swojej najbliższej okolicy potrzebują oni miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem jest biblioteka publiczna. Dzięki PRB biblioteki mogą wzbogacać i poszerzać ofertę dla mieszkańców małych miejscowości. Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek, FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój z udziałem ICT, m.in. „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach… w bibliotece”, „RozPRACUJ to z biblioteką”, Projekty są skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i osób poszukujących pracy – zainteresowanych możliwościami, jaki stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności. Więcej informacji: www.frsi.org.pl

Microsoft jest międzynarodowym producentem oprogramowania komputerowego, a także dostawcą kompleksowych rozwiązań cloudcomputing, aplikacji serwerowych i innych technologii informatycznych dla klientów indywidualnych, firm i administracji. Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, a polski oddział firmy istnieje od 1992 r. Polski oddział Microsoft bierze aktywny udział w rozwoju gospodarki i społeczności lokalnej w Polsce. W ramach realizacji swojej strategii odpowiedzialności, polski oddział Microsoft koncentruje działania na zwalczaniu zjawiska „wykluczenia informacyjnego” poprzez upowszechnianie wiedzy i umiejętności informatycznych. W tym celu współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i wspólnie z nimi wspiera społeczności marginalizowane w dostępie do nowych technologii. Od maja 2009 roku Microsoft we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Fundacją „Kierowca Bezpieczny” Krzysztofa Hołowczyca, prowadzi także inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa internetowego dzieci „3...2..1...Internet!”. W ramach kampanii ponad 100 tysięcy dzieci w całej Polsce dowiedziało się jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Kontakt:

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: Małgorzata Dąbrowska, tel. 722 002 316, e-mail: malgorzata.dabrowska@frsi.org.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP