Open Access - inicjatywa o zasięgu globalnym, której celem jest zapewnienie szerokiego, powszechnego dostępu do informacji, wiedzy, wyników badań naukowych dla wszystkich ludzi na całym świecie otwiera nowe obszary działalności bibliotek.
Biblioteki od początku uczestniczyły w ruchu na rzecz bezpłatnego, powszechnego dostępu do dorobku myśli ludzkiej. Udostępnianie zasobów w formie elektronicznej jest kolejnym, wyzwaniem, jakie stoi przed tą grupą instytucji. Biblioteki naukowe, narodowe, także publiczne odgrywają ważną rolę w upowszechnianiu i rozwoju idei otwartego, powszechnego dostępu do zasobów nauki i kultury poprzez swoją infrastrukturę, usługi oraz doświadczenie i wiedzę w zakresie gromadzenia źródeł, tworzenia metadanych oraz zapewnienia trwałego dostępu do zasobów wiedzy.
Biblioteki powinny nie tylko pośredniczyć w dostępie do informacji, ale włączać się w tworzenie otwartych repozytoriów, bibliotek cyfrowych i innych przestrzeni do wymiany informacji i treści, które będą dostępne bez ograniczeń technologicznych, fizycznych czy prawnych.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uznaje zapewnienie otwartego dostępu do wiedzy za jedno z kluczowych zadań, jakie stoją przed współczesnym społeczeństwem, instytucjami i organizacjami. Stanowisko Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dotyczące Open Access jest zgodne z rekomendacjami Koalicji Otwartej Edukacji, której SBP jest członkiem-założycielem oraz z rekomendacjami IFLA.
Zachęcamy wszystkie biblioteki do popularyzacji idei otwartego dostępu do zasobów naukowych i edukacyjnych.