Na Targach Książki we Frankfurcie ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (EUPL) za rok 2012, którą wyróżniani są najlepsi nowi autorzy w UE. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Anna Kim (Austria), Lada Zigo (Chorwacja), Laurence Plazenet (Francja), Wiktor Horváth (Węgry), Kevin Barry (Irlandia), Emanuele Trevi (Włochy), Giedra Radvilavičiūtė (Litwa), Gunstein Bakke (Norwegia ), Piotr Paziński (Polska), Afonso Cruz (Portugalia), Jana Beňová (Słowacja) i Sara Mannheimer (Szwecja). Każdy zwycięzca otrzyma 5 000 €, a co ważniejsze, priorytetowe dofinansowanie z unijnego programu Kultura na tłumaczenia książek na inne języki.
Moje serdeczne gratulacje kieruję do wszystkich tegorocznych zwycięzców. Mamy nadzieję, że nagroda przyczyni się do wzrostu ich uznania w swoich krajach i poza granicami. Fakt, że literatura przekracza granice, przynosi korzyści nie tylko autorom i wydawcom, którzy chcą dotrzeć na nowe rynki, ale również czytelnikom, którzy mają większy wybór i możliwość kontaktu z dziełami, do których mogliby nigdy nie dotrzeć. Nasz nowy program Creative Europe pozwoli nam w przyszłości jeszcze silniej wspierać pisarzy i kwestię różnorodności kulturowej - powiedziała Androulla Vassiliou, Komisarz ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży.
Wspierana przez Komisję Europejską Nagroda Literacka Unii Europejskiej jest organizowana przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy (EBF), Radę Pisarzy Europejskich (EWC) i Federację Wydawców Europejskich (FEP). EUPL to świetna okazja do zwiększenia kreatywności w ramach Unii Europejskiej. Przebieg prac nad EUPL w Polsce nadzorowała Polska Izba Książki. Jury w składzie prof. Anna Nasiłowska (przewodnicząca), prof. Przemysław Czapliński, prof. Grażyna Borkowska, Leszek Bugajski i Stefan Pasztuszewski zdecydowało o wyborze „Pensjonatu” Piotra Pazińskiego (Wydawnictwo Nisza, Warszawa, 2009) na polskiego zwycięzcę.
Źródło: PIK