Polecamy

Poezja, boks i religia

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 05.10.2012

1 października 2012 r. Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle gościł Krzysztofa Szeremetę - poetę, studenta krytyki literackiej i amatora mocnych wrażeń sportowych.

Spotkanie przepełnione burzliwą dyskusją o utartych i nowych nurtach w poezji, kondycji krytyki literackiej i możliwościach debiutu młodych twórców odbyło się w ramach VII Festiwalu Poezji i Prozy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Poeta przeczytał utwory z tomu "Nowy dokument tekstowy", w którym tematyka piłki nożnej czy boksu łączy się, między innymi, z fascynacją trydenckim rytem liturgii katolickiej. „Poezja jest tym, czego nie da się opowiedzieć, nie można opowiedzieć wiersza” - stwierdził Krzysztof Szeremeta, dodając jednak, że w młodej i najmłodszej poezji coraz mniej znajduje rzeczy zaskakujących. Dynamiki rozmowy dodawał głos obecnego na spotkaniu Grzegorza Kociuby - poety, krytyka literackiego, polonisty, a także uwagi innych uczestników spotkania, przywiązanych do bardziej tradycyjnych rodzajów poezji. Bohater spotkania podkreślał znaczenie brzmienia, rytmu w swych wierszach. „Masz dobry rytm, piszesz uchem” - powiedział o wierszach gościa G. Kociuba. Pojawił się również wątek języka, także slangowego, oraz komunikatywności wierszy. Ważna dla uczestników spotkania okazała się kwestia kondycji krytyki literackiej, a w zasadzie jej niedomogów. Uczestnicy  podkreślali, że trudno mówić o żywej dyskusji czy polemice w pismach takich jak kwartalniki czy dwumiesięczniki. Możliwa jest ona w tygodniku czy dwutygodniku literackim, ale takie w Polsce się nie ukazują. A dla młodych autorów druk w periodykach literackich jest ważny, gdyż, jak podkreślił Krzysztof Szeremeta, „papier wciąż jeszcze nobilituje”. Bohater spotkania dodał, że w poezji i boksie chodzi o to samo: o koncentrację, ćwiczenie warsztatu, wolę i uważność. W odbiorze poezji ważne jest przeżycie. Wiersz do nas przemawia i zostaje w nas, gdy „dostajemy nim jak obuchem”. Wolno sądzić, że uczestnicy spotkania także nie pozostali obojętni na zaprezentowane przez Krzysztofa Szeremetę wiersze.

Współorganizatorem VII Festiwalu Poezji i Prozy jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portale: www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl, www.terazjaslo.pl .

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP