Polecamy

Kursy e-learningowe Federacji Bibliotek Cyfrowych

Data dodania: 05.10.2012

Kursy e-learningowe Federacji Bibliotek Cyfrowych

Szanowni Państwo

Chcielibyśmy Państwa zaprosić do zapoznania się z bezpłatnym kursem e-learningowym „Współpraca z Europeaną” oferowanym w ramach zasobów portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Kurs jest skierowany przede wszystkim do małych bibliotek cyfrowych pragnących promować swoje zasoby i wdrożyć je do szerszego obiegu, niż tylko ich własne strony internetowe. Kurs ten może być również ciekawym źródłem wiedzy dla studentów kierunków takich jak bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, może stać się elementem pomocniczym w nauce i programie zajęć.

Zakłada się, że uczestnicy kursu posiadają wiedzę niezbędną do tworzenia i zarządzania bibliotekami cyfrowymi oraz związane z tym umiejętności techniczne, a także z zakresu zarządzania informacją. Każdy kto spełnia te wymagania może w pełni skorzystać z przygotowanych przez nas materiałów.

Kurs składa się z 14 modułów pogrupowanych w 2 tematach, każdy z tematów zakończony jest testem, pozwalającym uczestnikom sprawdzić zdobytą wiedzę. Pierwszy temat wprowadza użytkownika w ogólną tematykę i ideę Europeany, a także opisuje część powiązanych z nią projektów w materiałach dodatkowych. Drugi temat opisuje bardziej techniczne aspekty współpracy z tym portalem, schemat metadanych Europeany (ESE i EDM) oraz pojęcie agregacji metadanych.

Uczestnicy mogą wybrać dowolny z udostępnionych dotychczas tematów, zapoznać się z materiałem i przystąpić do testu weryfikującego zdobytą wiedzę. Kurs zostanie udostępniony na początku października i będzie dostępny dla zapisanych użytkowników przez 3 miesiące. Po ukończeniu kursu i rozwiązaniu obu quizów sprawdzających wiedzę, użytkownik będzie mógł otrzymać zaświadczenie o jego ukończeniu.

Oprócz ww. kursu, od października 2012, przez kolejne 3 miesiące, znów dostępny będzie darmowy kurs „Repozytoria cyfrowe dla małych instytucji kultury” oferowany także w ramach zasobów portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych. Do uczestnictwa w tym kursie oczywiście również Państwa serdecznie zapraszamy. Poza wiedzą dotyczącą obchodzenia się z obiektami dziedzictwa kulturowego przy digitalizacji, uczestnicy kursu powinni posiadać wyłącznie umiejętność podstawowej obsługi komputera i wiedzę na temat Internetu.

Więcej informacji na temat tego w jaki sposób się zapisać na kursy można znaleźć w serwisie Federacji Bibliotek Cyfrowych pod adresem: http://fbc.pionier.net.pl/elearning/

nad. Bogna Wróż
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP