Polecamy

Europejska debata o literaturze

Data dodania: 05.10.2012

Europejska debata o literaturze

Przedstawiciele najważniejszych europejskich ośrodków literackich noszących miano Miast i regionów Literatury UNESCO (Edynburg, Melbourne, Iowa, Dublin, Reykjavik i Norwich) oraz miast ubiegających się o ten tytuł (Praga, Heidelberg, Tromso, Vancouver, Lwów), a także dyrektorzy programowi najważniejszych festiwali literackich na świecie zrzeszeni w stowarzyszeniu Word Alliance, spotkają się już wkrótce w Krakowie na międzynarodowej konferencji „Kreatywne Miasta i Regiony: Wyzwania dla współpracy Miast Literatury”.

Dwudniowe wydarzenie, podczas którego zaplanowano kilkanaście debat, warsztatów i prezentacji, odbędzie się 26 i 27 października. Wstęp na konferencję jest wolny. Warunkiem uczestnictwa jest jednak wcześniejsza rejestracja pod adresem e-mail: conference@readingmalopolska.pl

To, że konferencja odbywa się równolegle z Festiwalem Conrada i Targami Książki, uznawanymi za największe wydarzenie branży księgarskiej w Polsce, pokazuje, że Kraków już jest europejską stolicą literatury i mamy nadzieję, że wkrótce dołączy do prestiżowego grona Miast Literatury UNESCO - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W gronie panelistów Polskę reprezentować będą m.in.: Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki, Adam Pomorski - Prezes Polskiego PEN Clubu, Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, Michał Rusinek - prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, prof. Michał Paweł Markowski - Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada, Jerzy Illg - redaktor naczelny Wydawnictwa Znak i dyrektor programowy Festiwalu Miłosza, Franciszek Ziejka - polonista i wieloletni Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Danuta Glondys - dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza. Jeden z wykładów inaugurujących konferencję wygłosi Martin Pollack - tegoroczny laureat Nagrody im. Stanisława Vincenza. Nie zabraknie również przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz miasta, organizatorów największych wydarzeń targowych w Krakowie oraz środowiska akademickiego.

- Mamy nadzieję, że program konferencji zainteresuje nie tylko środowisko literackie w mieście: ekspertów, praktyków, samorządowców, dyrektorów bibliotek i festiwali literackich, pracowników naukowych i pedagogów, promotorów i organizatorów wydarzeń kulturalnych, ale także studentów, głównie kierunków humanistycznych związanych z kulturą – mówi Izabela Helbin. – Dla młodych twórców i miłośników literatury to niepowtarzalna możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami najważniejszych instytucji literackich w Polsce i na świecie.

Szczegółowy program konferencji: http://biurofestiwalowe.pl/aktualnosci/wielka-debata-o-literaturze.html

Źródło: Instytut Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP