Polecamy

Serwis społecznościowy na WWW KBP

Autor: Magda Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 02.10.2012

Naszym przewodnikiem po nowym mechanizmie na stronie jest Aleksander Trembowiecki z Działu Komputeryzacji KBP - twórca tego cudu. Oddajmy głos Mistrzowi:

Kilka dni temu została uruchomiona nowa funkcja na stronie WWW Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Został opracowany nowy mechanizm prezentujący nabytki. Aby skorzystać z tego swoistego serwisu społecznościowego, najpierw wchodzimy na naszą stronę. Po prawej stronie tuż pod blokiem z katalogami on-line pojawił się nowy zielony moduł. W module tym przewija się 50 ostatnio wprowadzonych pozycji - w losowej kolejności. Po kliknięciu przenosimy się w inny wymiar… UWAGA: mechanizm ten działa na wszystkich nowoczesnych przeglądarkach, ale najbardziej oszołamiająco prezentuje się w Google Chrome.

Po kliknięciu, naszym oczom ukazuje się ekran pełen rozmaitych okładek wraz z opisami. Jest to prawdziwy kogel-mogel - są tu wymieszane książki, płyty, filmy i audiobooki. Ktoś jest zainteresowany tylko jednym typem zbiorów? Proszę bardzo - po lewej stronie jest stosowne menu z kategoriami. Przewijając się w dół zauważamy, że system sam doczytuje nam kolejne pozycje. W ten sposób można się przewijać i przewijać i przewijać... i szukać czegoś interesującego dla siebie. Bardzo fajne mechanizmy znajdują się u góry okna przeglądarki po prawej stronie i ukryte są pod przyciskami "SAME OKŁADKI" oraz "S - XL". Pierwszy pozwala wyłączyć opisy i pozostawić na naszej "żywej ścianie" wyłącznie okładki. Opis pojawi się dopiero wtedy, gdy umieścimy kursor nad daną okładką. Natomiast przyciski od S do XL ustalają wielkość bloków, w jakich są prezentowane poszczególne tytuły. Domyślnie jest to M, ale jak ktoś np. ma gorszy wzrok, to może skorzystać z większego rozmiaru - powiększeniu ulegną nie tylko same okładki, ale także czcionka prezentująca tytuł. Piloci myśliwców mogą za to zainteresować się możliwością pomniejszenia domyślnej wielkości bloków.

A jeśli coś nas zainteresuje? Wystarczy kliknąć na okładkę - i teraz dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa!

W okienku, które wyskoczy, mamy szczegóły dotyczące danego tytułu. A oprócz tego mamy możliwość:

1) oceniania tytułu za pomocą gwiazdek,

2) wydrukowania sobie informacji nt. danego tytułu,

3) polecenia znajomym tego tytułu,

4) skomentowania tytułu ("Bardzo fajna ta książka - nie mogłem się oderwać")

5) skomentowania już istniejącego komentarza ("Podziwiam. Też przeczytałem >>Teorię budowy maszyn<< i jakoś dałem radę się oderwać, chociaż lekko nie było")

6) oceniania poszczególnych komentarzy za pomocą mechanizmu znanego z YouTube, czyli rączka z kciukiem skierowanym do góry lub w dół

i najważniejsze:

7) po kliknięciu napisu "Sprawdź dostępność tytułu" otwiera nam się okienko Alepha, gdzie możemy - niespodzianka - "sprawdzić dostępność tytułu" we wszystkich agendach KBP.

A teraz ciekawostka: proszę pobawić się zmniejszając i zwiększając szerokość okna przeglądarki - niezły numer, hę? Jest to mechanizm, który dopasowuje poziomą liczbę bloków ze zbiorami do rozdzielczości naszego monitora. Mało tego, strona z nabytkami rozpoznaje urządzenia mobilne (smartfony, tablety) i automatycznie dopasowuje się do nich funkcjonalnie (np. poprzez schowanie menu wyboru kategorii pod jednym przyciskiem).

W chwili obecnej jest wprowadzonych prawie 700 pozycji, więc jest już co podziwiać. Kolejne będą dodawane regularnie i w zastraszających ilościach. Jak szaleć to szaleć!

 



Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP