Narodowy Instytut Audiowizualny organizuje kolejną edycję festiwalu Kultura 2.0, która odbędzie się 26-27 października w siedzibie NInA. Udział w festiwalu jest bezpłatny, wymaga wyłącznie wcześniejszej rejestracji na stronie www.kultura20.pl.
Kim jest „obywatel 2.0”? Jego tożsamość może być bliska większości z nas - uczestników kultury, życia społecznego, użytkowników mediów, odbiorców i współtwórców treści. Internet oraz dedykowane mu nowe narzędzia i funkcjonalności powodują nie tylko zmianę sposobu powstawania, dystrybucji i przetwarzania informacji, ale także modeli odbiorczo-twórczych kultury i społecznych relacji.
„Obywatel 2.0” jest obywatelem sieci. To ona określa jego możliwości i ograniczenia. Sprawczość działań nie jest już domeną jednostki, a struktury (czy też chmury), w której ta poprzestaje. Festiwal będzie więc koncentrował się na rozproszonej w sieci kulturze, w której istotną funkcję odgrywa technologia. Jej rola oscyluje stale pomiędzy tą, która umożliwia postawy aktywności i podmiotowości, a tą, która wyklucza. Wielką sztukę wypiera mała kreatywność, a tworzenie staje się procesem wspólnotowym. Kultura może być istotnym spoiwem społecznym.
To właśnie partycypacyjny wymiar kultury powiązany z rozwojem technologicznym i informacyjnym będzie tematem przewodnim festiwalu Kultura 2.0 w roku 2012. Jak kultura zapośredniczona przez technologię może działać na rzecz obywatelskości? Jak społeczności mogą włączać się w tworzenie i twórcze przekształcenie swoich zasobów kulturowych? Jak obywatelskość sprawdza się w sztuce? Jakie prawo do treści kultury ma obywatel?
Festiwal kierowany jest do pracowników publicznych instytucji kultury (w tym domów kultury, muzeów i bibliotek), nauczycieli, aktywistów i działaczy kulturalnych, artystów, a także teoretyków kultury, osób zainteresowanych rozwiązaniami interaktywnymi oraz przedstawicieli branży IT.
Program festiwalu znajduje się na stronie www.kultura20.pl. Zachęcamy do udziału!
Źródło: FRSI