Historyczna wiedza lokalna
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach w ramach Programu Rozwoju Bibliotek wzbogaciło się o kolejne nowe świadectwa historyczne dotyczące mieszkańców gminy Jasło.
Unikatowe zbiory dotyczące losów mieszkańców naszej gminy przekazał Zespołowi CATL, Mateusz Banaś prawnuk znanych bohaterów wojennych Ludwika Ligary i Stanisława Myśliwego.
Ludwik Ligara „Mały” (1911-1980) żołnierz i dowódca AK. Odznaczony: Krzyżem za Polskę, Wolność i Lud, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie był aktywny w pracy społecznej dla swojego środowiska działał w OSP oraz przez kilka lat był przewodniczącym Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Brzyszczkach.
Stanisław Myśliwy (1885-1968 ) żołnierz 57 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Walczył na froncie wschodnio - rosyjskim, ranny w bitwie pod Jarosławiem w maju 1915 roku, wzięty do niewoli przetransportowany do Uzbekistanu i Taszkientu (obóz Złota Orda). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i srebrną odznaką II KL.
Młody miłośnik historii – Mateusz udostępnił interesujące fotografie rodzinne z lat 1885 - 1945 roku dotyczące rodziny S. Myśliwy, A. W. Garbacika, dokumenty - kenkarty, legitymacje, odznaczenia, oraz szablę pradziadka S. Myśliwego walczącego w I wojnie światowej. Przybliżył nam także kilka historii z życia tych dwóch bohaterów, które sam zna z relacji bliskich i rodziny.
Dzięki takim ludziom jak Mateusz nasza Biblioteka cały czas wzbogaca się o nowe atrakcyjne zasoby, w pełni udostępniane na miejscu, które pokazywane są również na specjalnych spotkań i wystawach. Niektóre z nich wykorzystywane są do publikacji, prezentacji multimedialnych oraz do wszelkich działań kulturalnych promujących gminę.
Zapraszamy do współpracy lokalną społeczność zainteresowaną odkrywaniem przeszłości, pasjonatów historii, uczniów szkół oraz inne podmioty: lokalną parafię, szkoły, dom kultury, stowarzyszenia. Lokalne zasoby i doświadczenia mogą być bezpowrotnie utracone, jeżeli w porę nie ocalimy ich od zapomnienia. To właśnie biblioteczne CATL jest alternatywą tego typu aktywności lokalnej dostępnej na stronie: http://szebnie.archiwa.org.
Dyrektor GBP i Fundacja Ośrodka KARTA składają serdeczne podziękowania Mateuszowi Banaś za udostępnienie bezcennych rodzinnych zbiorów archiwalnych.
GBP w Jaśle z/s w Szebniach