Polecamy

Historyczna wiedza lokalna

Autor: Biblioteka: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach Województwo: podkarpackie
Data dodania: 17.09.2012

Historyczna wiedza lokalna

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach w ramach Programu Rozwoju Bibliotek wzbogaciło się o kolejne nowe świadectwa historyczne dotyczące mieszkańców gminy Jasło.

Unikatowe zbiory dotyczące losów mieszkańców naszej gminy przekazał Zespołowi CATL, Mateusz Banaś prawnuk znanych bohaterów wojennych Ludwika Ligary i Stanisława Myśliwego.

Ludwik Ligara „Mały” (1911-1980) żołnierz i dowódca AK. Odznaczony: Krzyżem za Polskę, Wolność i Lud, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie był aktywny w pracy społecznej dla swojego środowiska działał w OSP oraz przez kilka lat był przewodniczącym Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Brzyszczkach.

Stanisław Myśliwy (1885-1968 ) żołnierz 57 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Walczył na froncie wschodnio - rosyjskim, ranny w bitwie pod Jarosławiem w maju 1915 roku, wzięty do niewoli przetransportowany do Uzbekistanu i Taszkientu (obóz Złota Orda). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i srebrną odznaką II KL.

Młody miłośnik historii – Mateusz udostępnił interesujące fotografie rodzinne z lat 1885 - 1945 roku dotyczące rodziny S. Myśliwy, A. W. Garbacika, dokumenty - kenkarty, legitymacje, odznaczenia, oraz szablę pradziadka S. Myśliwego walczącego w I wojnie światowej.  Przybliżył nam także kilka historii z życia tych dwóch bohaterów, które sam zna z relacji bliskich i rodziny.

Dzięki takim ludziom jak Mateusz nasza Biblioteka cały czas wzbogaca się  o nowe atrakcyjne zasoby, w pełni udostępniane na miejscu, które pokazywane są również na specjalnych spotkań i wystawach. Niektóre z nich wykorzystywane są do publikacji, prezentacji multimedialnych oraz do wszelkich  działań kulturalnych  promujących gminę.

Zapraszamy do współpracy lokalną społeczność zainteresowaną odkrywaniem przeszłości, pasjonatów historii, uczniów szkół oraz inne podmioty: lokalną parafię, szkoły, dom kultury, stowarzyszenia. Lokalne zasoby i doświadczenia mogą być bezpowrotnie utracone, jeżeli w porę nie ocalimy ich od zapomnienia. To właśnie biblioteczne CATL jest alternatywą tego typu aktywności lokalnej dostępnej na stronie:  http://szebnie.archiwa.org.

  Dyrektor GBP i Fundacja Ośrodka KARTA składają serdeczne podziękowania Mateuszowi Banaś  za  udostępnienie bezcennych rodzinnych zbiorów  archiwalnych.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach




Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP