Polecamy

Wakacje z Korczakiem

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu Województwo: lubuskie
Data dodania: 27.08.2012

W błyskawicznym tempie zakończyły się zajęcia przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żaganiu dla dzieci spędzających czas wolny w mieście. Dla nich na czas pobytu zapewniona została opieka oraz wiele atrakcyjnych imprez. Biblioteka już od wielu lat prowadzi tego typu zajęcia, korzysta z nich coraz więcej dzieci. Wszelkie zabawy mają na celu rozwijanie wyobraźni, przygotowanie do współpracy w grupie oraz uczenie zdrowej rywalizacji. Dziecko już od najmłodszych lat powinno mieć wpajane zasady szacunku do własnej jak i innej osoby. Planując zajęcia zawsze staramy się wprowadzać te zasady. Każdy rok zajęć wnosi coś nowego, niezmienne pozostają zabawy, dobry humor oraz ogromny potencjał energii i wyobraźni dzieci.

            Tegoroczne WAKACJE Z KORCZAKIEM pod hasłem Kiedy śmieje dziecko, śmieje się cały świat przygotowane zostały z okazji ustanowienia przez Sejm roku 2012 Rokiem Korczakowskim. Program zajęć podzielony został na cztery tygodnie według myśli i sentencji Janusza Korczaka.

       Jeżeli ktoś zrobił coś złego, najlepiej mu przebaczyć. Do tego tematu przygotowane zostały bajki Mirosława Huszczy Mucha przed sądem, Katarzyny Klich Bajkowa drużyna, Braci Grimm Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia oraz bajka O Koguciku Złotym Grzebyku. Zadaniem dzieci było wyszukanie morałów, przesłań oraz dokonanie sądu drugoplanowych postaci. Uczestnicy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Odegrana została scena sądu wilka z Czerwonego Kapturka, wiedźmy z Jasia i Małgosi, lisicy z bajki O Koguciku Złotym Grzebyku oraz muchy
z bajki Mucha przed sądem. Był sędzia, prokurator, obrońca, dzieci doskonale wcieliły się
w swoje role. Oprócz tego, że była to świetna zabawa, uwadze dzieci nie umknęła główna przestroga - stosuj zasadę: nie ufaj nieznajomym !!! Bądź czujny w relacjach z przypadkowo spotkanymi osobami.

            Dziecku potrzebny jest ruch, powietrze, światło – zgoda ale i coś jeszcze – cały tydzień poświęcony konkursom sprawnościowym, grom i zabawom z piłką oraz z chustą animacyjną Klanzy. Ponieważ pogoda dopisała, było czytanie na polanie na której królował Król Maciuś I. Dzieci pisały list do małego monarchy, tworzyły jego portret. Dziewczęta rywalizowały z chłopcami w dyscyplinie sportowej - zawsze były lepsze. Chłopcy jednak z podniesionym czołem przyjmowali porażkę.

            Nikomu nie życzę źle – sentencja związana z tolerancją innej osoby, wyróżniającej się swoim wyglądem, sprawnością, postępowaniem... Dzieci oceniały głównego bohatera Rahula
z filmu Josh. Fabuła filmu dotyczyła rywalizacji dwóch wrogich gangów. Dyskusja była bardzo ożywiona, a na głównym bohaterze nikt nie zostawił suchej nitki. Podobna sytuacja wystąpiła
w czasie dyskusji po wysłuchaniu książki Elżbiety Zubrzyckiej Słup soli. Rozmowa była tak burzliwa i donośna, że wzbudziła zainteresowanie spacerujących po parku ludzi.  Poczynania dręczyciela  Guza i nie reagujących obserwatorów upewniły dzieci, że nie można być biernym i zawsze należy działać! O sytuacjach okrucieństwa trzeba rozmawiać z osobami dorosłymi ale także rówieśnikami, którzy być może myślą tak samo jak my.

            Umysł dziecka – las, którego wierzchołki lekko się poruszają – zabawy rozwijające wyobraźnię oraz kreatywność dziecięcą. Do tego tematu dzieci tworzyły mapę swojej miejscowości z zaznaczonymi ciekawymi miejscami, szkicowały pamięciowy portret przedstawionej postaci, opisywały idealny świat z ich punktu widzenia. Żadnych wojen, przemocy, godne warunki egzystencji, wzajemna akceptacja i pomoc – to ich główne założenia.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP