Polecamy

Co dalej ze zbiorami warszawskich drukarzy?

Data dodania: 17.08.2012

Co dalej ze zbiorami warszawskich drukarzy?

Od początku sierpnia na stronie internetowej Muzeum znajduje się informacja:

Zawiadamiamy, że dawna Drukarnia ‘Życia Warszawy’ przy ul. Marszałkowskiej 3/5 nie będzie docelową siedzibą Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie zakończyła swoją działalność. Dziękujemy pomysłodawcom i współtwórcom Galerii Joannie Dudelewicz, Piotrowi Bułasowi, Pawłowi Falcmanowi, Markowi Rothmanowi i Jarosławowi Zuzdze, a także wszystkim współorganizatorom, osobom i instytucjom, wydarzeń, które miały miejsce w Galerii. Dziękujemy publiczności, która tak licznie przybywała na wystawy, koncerty, gale i wszelkie wydarzenia.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, które po wyprowadzeniu się z siedziby w dawnej fabryce Norblina zajmuje tymczasową siedzibę przy ul. Trębackiej, nie otrzyma obiecanych przez władze Warszawy pomieszczeń przy ul. Marszałkowskiej, w których przez dziesięciolecia znajdowały się redakcja i drukarnia „Życia Warszawy”.

Teraz Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, którego nasze Muzeum jest oddziałem, a także władze Warszawy, będą się zastanawiać, co dalej zrobić z naszą placówką - powiedziała Bibliotece Analiz Barbara Rogalska, kierownik Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.

W tymczasowej Muzeum trwa obecnie wystawa „Darczyńcy Muzeum Drukarstwa Warszawskiego - członkowie Sekcji Poligraficznej SIMP”. Wystawa złożona jest z muzealiów nabytych od członków Sekcji Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, która obchodzi w tym roku 60. rocznicę swojego powstania.

Trzon zespołu nabytków od członków Sekcji stanowią książki i inne publikacje, poza tym na wystawie znajdują się także dokumenty osobiste drukarzy, skład czcionek, różne akcydensy i inne pamiątki. Wśród darczyńców są: Jan Dorociński i Jacek Gorecki, którzy przekazali największe ilościowo zespoły darów, a także Leonard Cichocki, Zygmunt Klimczak, Kazimierz Stępniewski, Edward Dreszer oraz Antoni Szczepański. Wystawa czynna jest do 30 września 2012 roku - wstęp wolny.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego powstało w 1980 roku z inicjatywy warszawskiego środowiska poligraficznego, zgodnie z koncepcją z 1975 roku zrodzoną we współpracy z Muzeum m.st. Warszawy. Zbiory liczą 20 tys. obiektów i obejmują: książki, czasopisma, grafiki, kartografię, archiwalia i akcydensy, plakaty, oprawy artystyczne, jak również materiały typograficzne - czcionki, winiety, ornamenty, matryce, klocki drzeworytnicze, płyty miedzio- i stalorytnicze, kamienie litograficzne, klisze drukarskie i narzędzia drukarskie, maszyny typograficzne, a także dokumentacje archiwalna, ikonograficzna o życiu i działalności drukarzy, wydawców i księgarzy. W latach 1982-2010 placówka była zlokalizowana w XIX-wiecznej kamienicy położonej w obrębie Zabytkowego Zespołu Przemysłowego w dawnych Zakładach Norblina przy ulicy Łuckiej 1/3/5. Obecnie Muzeum działa w tymczasowej siedzibie przy ul. Trębackiej 3, a zbiory zostały zdeponowane w magazynach w Pruszkowie.

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP