Od początku sierpnia na stronie internetowej Muzeum znajduje się informacja:
Zawiadamiamy, że dawna Drukarnia ‘Życia Warszawy’ przy ul. Marszałkowskiej 3/5 nie będzie docelową siedzibą Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie zakończyła swoją działalność. Dziękujemy pomysłodawcom i współtwórcom Galerii Joannie Dudelewicz, Piotrowi Bułasowi, Pawłowi Falcmanowi, Markowi Rothmanowi i Jarosławowi Zuzdze, a także wszystkim współorganizatorom, osobom i instytucjom, wydarzeń, które miały miejsce w Galerii. Dziękujemy publiczności, która tak licznie przybywała na wystawy, koncerty, gale i wszelkie wydarzenia.
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, które po wyprowadzeniu się z siedziby w dawnej fabryce Norblina zajmuje tymczasową siedzibę przy ul. Trębackiej, nie otrzyma obiecanych przez władze Warszawy pomieszczeń przy ul. Marszałkowskiej, w których przez dziesięciolecia znajdowały się redakcja i drukarnia „Życia Warszawy”.
Teraz Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, którego nasze Muzeum jest oddziałem, a także władze Warszawy, będą się zastanawiać, co dalej zrobić z naszą placówką - powiedziała Bibliotece Analiz Barbara Rogalska, kierownik Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.
W tymczasowej Muzeum trwa obecnie wystawa „Darczyńcy Muzeum Drukarstwa Warszawskiego - członkowie Sekcji Poligraficznej SIMP”. Wystawa złożona jest z muzealiów nabytych od członków Sekcji Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, która obchodzi w tym roku 60. rocznicę swojego powstania.
Trzon zespołu nabytków od członków Sekcji stanowią książki i inne publikacje, poza tym na wystawie znajdują się także dokumenty osobiste drukarzy, skład czcionek, różne akcydensy i inne pamiątki. Wśród darczyńców są: Jan Dorociński i Jacek Gorecki, którzy przekazali największe ilościowo zespoły darów, a także Leonard Cichocki, Zygmunt Klimczak, Kazimierz Stępniewski, Edward Dreszer oraz Antoni Szczepański. Wystawa czynna jest do 30 września 2012 roku - wstęp wolny.
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego powstało w 1980 roku z inicjatywy warszawskiego środowiska poligraficznego, zgodnie z koncepcją z 1975 roku zrodzoną we współpracy z Muzeum m.st. Warszawy. Zbiory liczą 20 tys. obiektów i obejmują: książki, czasopisma, grafiki, kartografię, archiwalia i akcydensy, plakaty, oprawy artystyczne, jak również materiały typograficzne - czcionki, winiety, ornamenty, matryce, klocki drzeworytnicze, płyty miedzio- i stalorytnicze, kamienie litograficzne, klisze drukarskie i narzędzia drukarskie, maszyny typograficzne, a także dokumentacje archiwalna, ikonograficzna o życiu i działalności drukarzy, wydawców i księgarzy. W latach 1982-2010 placówka była zlokalizowana w XIX-wiecznej kamienicy położonej w obrębie Zabytkowego Zespołu Przemysłowego w dawnych Zakładach Norblina przy ulicy Łuckiej 1/3/5. Obecnie Muzeum działa w tymczasowej siedzibie przy ul. Trębackiej 3, a zbiory zostały zdeponowane w magazynach w Pruszkowie.
Źródło: Rynek Książki