Polecamy

Obywatel i prawo

Data dodania: 14.08.2012

Obywatel i prawo

Program „Obywatel i Prawo” ma na celu wspomaganie rozwoju różnych społecznych form poradnictwa obywatelskiego i prawnego poprzez wspieranie organizacji pozarządowych udzielających bezpłatnych, specjalistycznych informacji prawnych i porad, a także aktywizację obywateli w korzystaniu ze swoich praw w sferze publicznej.

O dotacje w wysokości do 37 tys. zł na projekty trwające 9-10 miesięcy mogą ubiegać się wyspecjalizowane, doświadczone organizacje pozarządowe oraz poradnie uniwersyteckie udzielające bezpłatnych specjalistycznych porad prawnych i obywatelskich najbardziej potrzebującym klientom indywidualnym.

Działania powinny zawierać następujące elementy:

  • prowadzenie bezpłatnego poradnictwa prawnego/obywatelskiego, o charakterze poradnictwa specjalistycznego, skierowanego do klientów indywidualnych z grupy, do której jest skierowany projekt;
  • bezpłatną informację/edukację prawną/obywatelską skierowaną do klientów poradnictwa specjalistycznego;
  • działania informacyjne skierowane do środowisk prawniczych w celu zapoznania ich z problematyką udzielanego poradnictwa lub w celu motywowania prawników i studentów prawa do pracy “pro bono”.

W dotychczasowych sześciu edycjach programu (w latach 2002-2012) dofinansowano łącznie 132 projekty, w tym przedsięwzięcia realizowane przez organizacje pozarządowe w małych miejscowościach. Projekty te umożliwiły udzielenie ok. 155 tysięcy porad prawnych, głównie osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Ponadto w ramach projektów tworzone były nowe punkty poradnictwa prawnego i obywatelskiego, wydawane publikacje, organizowane szkolenia i konferencje. Łącznie na realizację konkursów grantowych PAFW przeznaczyła ponad 1,6 mln USD.

Poza konkursem grantowym, w Programie działa także Rada Ekspertów złożona z autorytetów środowisk prawnych, której zadaniem jest wypracowywanie rekomendacji odnośnie rozwiązań ułatwiających obywatelom dostęp do pomocy prawnej, oraz Forum „Aktywny Obywatel” - niezależne ciało, które zajmuje się badaniami nad barierami ograniczającymi frekwencję wyborczą oraz wypracowaniem i upowszechnianiem rekomendacji na rzecz poprawy aktywności wyborczej obywateli.

Wnioski do VII edycji konkursu grantowego przyjmuje realizator programu - Instytut Spraw Publicznych do 15 października.

Kontakt: Agata Winiarska
poniedziałki i czwartki, godz. 14-17, tel. (22) 556 42 60 (61), fax. (22) 556 42 62
e-mail: prawo@isp.org.pl
więcej informacji na: www.isp.org.pl 

Źródło: PAFW


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP