Bibliotekarze z całego świata są w pełni świadomi etycznych implikacji swojego zawodu. W ponad 60 krajach, których stowarzyszenia biblioteczne należą do IFLA, zostały opracowane i zatwierdzone krajowe kodeks etyki dla bibliotekarzy.
Podobne zawody jak archiwiści czy muzealnicy również posiadają takie kodeksy etyki. Przez wiele lat ICA (Międzynarodowa Rada Archiwów) i ICOM (Międzynarodowa Rada Muzeów) rozwinęły, zatwierdziły i utrzymały w mocy swoje międzynarodowe kodeksy etyczne dla archiwów i muzeów odpowiednio. Jednak do tej pory IFLA i bibliotekarze nie mają podobnego dokumentu.
W latach 2011-2012 grupa robocza z FAIFE przeprowadziła szerokie konsultacje w sprawie projektu Międzynarodowym Kodeksie Etyki dla bibliotekarzy. Setki komentarzy członków IFLA i osób niebędących członkami zostały przyjęte do projektu. Ostateczna wersja została przygotowana do zatwierdzenia przez Radę Zarządzającą IFLA. Kodeks etyki IFLA dla bibliotekarzy i innych pracowników Informacyjnych został zatwierdzony w sierpniu 2012.
Dokument jest prezentowany w dwóch wersjach: długiej - wyczerpującej wersji oraz krótszej - dla szybkiego porównania:
Grupa robocza składa się z 5 członków z 5 krajów, którzy są członkami lub byłymi członkami Komitetu FAIFE Komitetu: Loida Garcia-Febo, Anne Hustad, Hermann Rosch, Paul Sturges i Amelie Vallotton. FAIFE zebrał prawie 40 kodeksów etycznych dla bibliotekarzy z całego świata. Są one dostępne na stronie IFLA.
Kodeks Etyki Bibliotekarza i Pracownika Informacji opracowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dostępny jest na portalu:
http://www.sbp.pl/dla_bibliotekarzy/przepisy_prawne/kodeks_etyki_bibliotekarza
Źródło: IFLA