Na stronach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej opublikowany został wywiazd z Panią Lucyną Kurowską-Trudzik, dyrektorem DBP we Wrocławiu. Tematem wywiadu był dokument „Strategia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2010-2021”. Rozmowę przeprowadziła Urszula Tobolska.
Urszula Tobolska:
Pani dyrektor, nowy Zarząd Główny kierujący pracami Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dokumencie pt. Strategia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2010-2021 nakreślił kierunki działania na przyszłość. Dwanaście lat określone w Strategii... to dalekosiężne plany stowarzyszenia. Czy SBP ma pomysł na politykę biblioteczną w Polsce?Dyrektor DBP:
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jako największa, działająca od ponad 90 lat bibliotekarska organizacja pożytku publicznego, zrzeszająca największą liczbę bibliotekarzy reprezentujących wszystkie typy bibliotek, również biblioteki pedagogiczne, z ugruntowaną pozycją opiniotwórczą w środowisku bibliotekarskim, określiła swoje plany względem działalności na rzecz rozwoju bibliotek właśnie w Strategii Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2010-2021. W strategii tej znalazło się pięć celów strategicznych:Priorytetem działań będzie uzyskanie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich realnego wpływu na kształtowanie polityki i praktyki bibliotecznej w Polsce. Po drugie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma aspiracje bycia ważnym (strategicznym) partnerem w tworzeniu społeczeństwa wiedzy.
Kolejnym, trzecim już celem prestiżowym będzie zwiększenie roli Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w działaniach na rzecz integracji środowiska.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich aspiruje też do zwiększania dostępu do różnych nowoczesnych form kształcenia i doskonalenia zawodowego dla każdego bibliotekarza. To czwarte dążenie wyznaczone w tym dokumencie. Piątym celem określonym przez SBP jest zwiększenie prestiżu społecznego zawodu bibliotekarza.