89% Polaków uważa, że dziedzictwo kulturowe pełni ważną rolę społeczną. Ponad połowa jest przekonana, że zabytki mają pozytywny wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny poszczególnych regionów. Takie wyniki przyniosły pierwsze w Polsce badania społeczne na temat świadomości i postaw wobec konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego.
Szczegóły przedstawiono 25 lipca br. w Pałacu na Wyspie, podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pauliny Florjanowicz oraz dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusza Zielniewicza.
Badanie wykonano pod koniec 2011 r. w ramach projektu „Stop Heritage Crime - Legalny i nielegalny obrót dobrami kultury - Platforma badawczo-edukacyjna wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu”, finansowanego przez Fundusz Wymiany Kulturalnej EEA, który w latach 2010-2011 realizował NID we współpracy z partnerami polskimi i norweskimi.
Wyniki badań pokazują, jak ważnym czynnikiem polityki rozwoju państwa winny być zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa narodowego - uważa minister Bogdan Zdrojewski.
Jak dodaje, środki z budżetu MKiDN na ten cel systematycznie rosną. Zdecydowana większość badanych (86%) uważa, że zabytek posiada potencjał ekonomiczny. Najczęstsze odpowiedzi podkreślały aspekt turystyczny i możliwość zarobkowania przez lokalne społeczności. W wypowiedziach zaznaczono także kwestie zarobków pośrednich związanych z dziedzictwem, czyli rozwój usług.
Respondenci zdają sobie sprawę z niezbędnych wysokich nakładów finansowych w dziedzictwo, jednak są przekonani, że są to inwestycje długoterminowe i w dalszej perspektywie przyniosą zyski. Na pytanie, czy warto inwestować publiczne pieniądze w ochronę zabytków, aż 82% respondentów odpowiedziała: TAK.
Badaniu poddano także kwestię wyburzania obiektów zabytkowych oraz budowania w ich miejscu nowoczesnej architektury. Przeciętnie 77% ankietowanych odpowiedziało, że jest to zjawisko złe.
Źródło: MKiDN