12 lipca 2012 roku odbyła się konferencja „Reforma Prawa Autorskiego. Kultura i ekonomia w czasach post-ACTA” zorganizowana przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Fundację Nowoczesna Polska, Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowanie, Internet Society Polska oraz Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA. Spotkanie miało służyć pokazaniu nowych możliwości działania w świecie, przez który przeszła burza związana z umową ACTA.
Konferencja nie doprowadziła do sformułowania nowych pomysłów na prawo autorskie, ale pokazała, że powstała już świadomość konieczności zmian. Wszyscy rozmówcy dostrzegają problemy w tych samych miejscach, chociaż z różnych perspektyw.
W podsumowaniu konferencji Alek Tarkowski stwierdził, że mamy do czynienia z rewolucją, ale rewolucją delikatną - opartą o burzliwe dyskusje mające przygotować grunt do zmiany świadomości. W kontekście wypowiedzi dr Philippe Aigrain’a, który postulował o dokładne przemyślenie nowego prawodawstwa wydaje się to być dowodem, że konferencja była sukcesem.
Na blogu Centrum Cyfrowego ukazała się obszerna relacja z konferencji. Natomiast na stronach Radia Wnet do odsłuchania obszerne fragmenty trzech części debaty.
Źródło: Koalicja Otwartej Edukacji