Polecamy

Komunikat Sekcji Publikacji Elektronicznych PIK

Data dodania: 25.07.2012

Komunikat Sekcji Publikacji Elektronicznych PIK

Sekcja Publikacji Elektronicznych Polskiej Izby Książki postanawia podjąć współpracę ze Stowarzyszeniem Autorów i Wydawców „Polska Książka”, jedyną organizacją zbiorowego zarządzania (OZZ), która jest upoważniona do zbiorowego zarządzania autorskimi prawami majątkowymi na rzecz wydawców książek i która przyjmuje wydawców książek i prasy – osoby prawne – w poczet swoich członków.

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka” jako OZZ w ramach zbiorowego zarządu jest gotowe do udzielania zainteresowanym użytkownikom licencji niewyłącznych na określony sposób korzystania z utworów powierzonych przez wydawców w zbiorowy zarząd.

Dla efektywnego wykonywania zbiorowego zarządu przez OZZ konieczne jest podpisanie umowy przekazania praw w zbiorowy zarząd (tzw. umowy powierniczej) pomiędzy OZZ a danym wydawcą. Umowa taka nie powoduje, że „Polska Książka” staje się automatycznie wyłącznym dysponentem wszystkich praw - zostają one przez wydawcę przekazane w celu ich wykonywania na polach eksploatacji, na których nie mógłby on sam nimi efektywnie zarządzać. W związku z tym wydawca może wyłączyć z umowy określone pola eksploatacji lub terytoria, a także w każdym czasie umowę wypowiedzieć. Z drugiej strony wydawca uzyskuje możliwość czerpania dochodów z działań, których sam nie mógłby realizować, a które może wykonywać „Polska Książka” jako OZZ – zarówno dzięki przyznanym jej przez prawo uprawnieniom, jak i dzięki jej modelowi działania.

SPE PIK upoważni „Polską Książkę” do:

  • otwartego negocjowania z wydawcami umowy przekazania praw oraz warunków przyszłych umów o eksploatację oferowanych użytkownikom (wzorców umownych), a także stawek wynagrodzeń przed rozpoczęciem procedury zatwierdzenia tabel wynagrodzeń przed Komisją Prawa Autorskiego;
  • w imieniu wydawców w ramach zbiorowego zarządu:
  • o zawierania z użytkownikami umów o eksploatację utworów,
  • o ochrony przekazanych praw autorskich,
  • o inkasowania od użytkowników należności z tytułu eksploatacji i redystrybuowania ich między wydawców;
  • uzyskiwania wynagrodzeń z tytułu wykorzystania utworów poza granicami kraju poprzez podpisanie przez „Polską Książką” umów o wzajemnej reprezentacji z zagranicznymi OZZ;
  • efektywnego reprezentowania wydawców, którzy powierzyli prawa w zbiorowy zarząd, przed policją i prokuraturą, a tym samym prowadzenia skutecznej polityki antypirackiej.

Całość komunikatu znajduje się na stronach PIK.

Źródło: PIK


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP