Sekcja Publikacji Elektronicznych Polskiej Izby Książki postanawia podjąć współpracę ze Stowarzyszeniem Autorów i Wydawców „Polska Książka”, jedyną organizacją zbiorowego zarządzania (OZZ), która jest upoważniona do zbiorowego zarządzania autorskimi prawami majątkowymi na rzecz wydawców książek i która przyjmuje wydawców książek i prasy – osoby prawne – w poczet swoich członków.
Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka” jako OZZ w ramach zbiorowego zarządu jest gotowe do udzielania zainteresowanym użytkownikom licencji niewyłącznych na określony sposób korzystania z utworów powierzonych przez wydawców w zbiorowy zarząd.
Dla efektywnego wykonywania zbiorowego zarządu przez OZZ konieczne jest podpisanie umowy przekazania praw w zbiorowy zarząd (tzw. umowy powierniczej) pomiędzy OZZ a danym wydawcą. Umowa taka nie powoduje, że „Polska Książka” staje się automatycznie wyłącznym dysponentem wszystkich praw - zostają one przez wydawcę przekazane w celu ich wykonywania na polach eksploatacji, na których nie mógłby on sam nimi efektywnie zarządzać. W związku z tym wydawca może wyłączyć z umowy określone pola eksploatacji lub terytoria, a także w każdym czasie umowę wypowiedzieć. Z drugiej strony wydawca uzyskuje możliwość czerpania dochodów z działań, których sam nie mógłby realizować, a które może wykonywać „Polska Książka” jako OZZ – zarówno dzięki przyznanym jej przez prawo uprawnieniom, jak i dzięki jej modelowi działania.
SPE PIK upoważni „Polską Książkę” do:
Całość komunikatu znajduje się na stronach PIK.
Źródło: PIK