Polecamy

Brunoschulz.eu

Data dodania: 13.07.2012

Brunoschulz.eu

120 lat temu, 12 lipca 1892 w Drohobyczu urodził się Bruno Schulz, prozaik i krytyk literacki, myśliciel i artysta, jeden z najciekawszych pisarzy europejskiego modernizmu. W marcu br. ukraiński parlament przyjął uchwałę w sprawie uczczenia tej rocznicy, w tym roku przypada również 70 rocznica śmierci Schulza.

W ramach obchodów schulzowskich rocznic odbędzie się wiele różnych wydarzeń w Polsce i poza jej granicami. By wymienić tylko kilka: w Drohobyczu od 6 do 12 września odbędzie się 5. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który wypełnią koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, debaty, spotkania autorskie i konferencja naukowa; we Wrocławiu w dniach od 14 do 19 listopada trwać będzie Festiwal im. Brunona Schulza, który łączyć będzie spotkania stricte literackie z dyskusjami m.in. o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich i ich odwzorowaniom w sztuce, a także konferencją naukową.

Do Lublina, Warszawy, Krakowa, Drohobycza i Chicago trafi projekt Anny Kaszuby-Dębskiej „Szpilki” podejmujący na różne, interaktywne sposoby motyw schulzowskiego fetysza: kobiecych stóp. W Chicago odbędzie się na Uniwersytecie Illinois festiwal pod hasłem „After Schulz: Polish Literature in the Age of Multiculturalism”. Planowane są też wydania książek poświęconych twórczości i osobie Brunona Schulza, w tym nowe przekłady – nad wersją angielską pracuje Madeline G. Levine, a ukraińską niebawem ogłosi Jurij Andruchowycz.

Z tej okazji Instytut Książki uruchomił nowy serwis internetowy www.brunoschulz.eu, poświęcony twórczości pisarza, a także wszelkim wydarzeniom rocznicowym. Znajdziecie w nim wiele tekstów dedykowanych Schulzowi, w tym niedostępny wcześniej po polsku tekst Jurija Andruchowycza „Bruno i porno”, materiały video („Ulicę krokodyli” braci Quay, wykład Davida Grossmana z nowojorskiego 92Y i Jerzego Pilcha z Festiwalu Conrada ), audycje radiowe (rozmowy z Janem Gondowiczem czy Wierą Meniok), rysunki Schulza, wybrane hasła ze Słownika Schulzowskiego, a także kompletną bibliografię tłumaczeń (79 pozycji w 30 językach) oraz informacje o 5. Festiwalu Schulza w Drohobyczu oraz artystach biorących udział w festiwalu (Bester Quartet, Bruno Schulz, Karbido). Serwis publikujemy po polsku, ukraińsku i angielsku, zaprojektowała go Ola Cieślak na podstawie znaku graficznego wykonanego przez Grażkę Lange.

Zapraszamy!

Źródło: Instytut Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP