120 lat temu, 12 lipca 1892 w Drohobyczu urodził się Bruno Schulz, prozaik i krytyk literacki, myśliciel i artysta, jeden z najciekawszych pisarzy europejskiego modernizmu. W marcu br. ukraiński parlament przyjął uchwałę w sprawie uczczenia tej rocznicy, w tym roku przypada również 70 rocznica śmierci Schulza.
W ramach obchodów schulzowskich rocznic odbędzie się wiele różnych wydarzeń w Polsce i poza jej granicami. By wymienić tylko kilka: w Drohobyczu od 6 do 12 września odbędzie się 5. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który wypełnią koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, debaty, spotkania autorskie i konferencja naukowa; we Wrocławiu w dniach od 14 do 19 listopada trwać będzie Festiwal im. Brunona Schulza, który łączyć będzie spotkania stricte literackie z dyskusjami m.in. o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich i ich odwzorowaniom w sztuce, a także konferencją naukową.
Do Lublina, Warszawy, Krakowa, Drohobycza i Chicago trafi projekt Anny Kaszuby-Dębskiej „Szpilki” podejmujący na różne, interaktywne sposoby motyw schulzowskiego fetysza: kobiecych stóp. W Chicago odbędzie się na Uniwersytecie Illinois festiwal pod hasłem „After Schulz: Polish Literature in the Age of Multiculturalism”. Planowane są też wydania książek poświęconych twórczości i osobie Brunona Schulza, w tym nowe przekłady – nad wersją angielską pracuje Madeline G. Levine, a ukraińską niebawem ogłosi Jurij Andruchowycz.
Z tej okazji Instytut Książki uruchomił nowy serwis internetowy www.brunoschulz.eu, poświęcony twórczości pisarza, a także wszelkim wydarzeniom rocznicowym. Znajdziecie w nim wiele tekstów dedykowanych Schulzowi, w tym niedostępny wcześniej po polsku tekst Jurija Andruchowycza „Bruno i porno”, materiały video („Ulicę krokodyli” braci Quay, wykład Davida Grossmana z nowojorskiego 92Y i Jerzego Pilcha z Festiwalu Conrada ), audycje radiowe (rozmowy z Janem Gondowiczem czy Wierą Meniok), rysunki Schulza, wybrane hasła ze Słownika Schulzowskiego, a także kompletną bibliografię tłumaczeń (79 pozycji w 30 językach) oraz informacje o 5. Festiwalu Schulza w Drohobyczu oraz artystach biorących udział w festiwalu (Bester Quartet, Bruno Schulz, Karbido). Serwis publikujemy po polsku, ukraińsku i angielsku, zaprojektowała go Ola Cieślak na podstawie znaku graficznego wykonanego przez Grażkę Lange.
Zapraszamy!
Źródło: Instytut Książki