Na ciekawy pomysł spędzenia letniego przedpołudnia przez dzieci z półkolonii, organizowanych przez Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a´Paulo, wpadły panie Maria Ćwiklińska i Halina Ostrzycka.
Na zaproszenie dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Janusza Ambrożego przybyły wraz z podopiecznymi do siedziby biblioteki przy ul. Staszica.
Okazało się, że bibliotekę można także zobaczyć „od kuchni”. W gabinecie dyrektora dzieci miały okazję zapoznać się z codzienną pracą szefa biblioteki.
Młodzi goście zainteresowali się wystrojem pokoju i na jednej z półek zauważyli model okrętu ORP „Gniezno”. Była to znakomita okazja aby przybliżyć historię okrętu i przedstawić matkę chrzestną tej jednostki, którą okazała się Halina Ostrzycka jedną ze współorganizatorek tegorocznych półkolonii. Następnie Janusz Ambroży oprowadził dzieci po aktualnych wystawach.
Po zwiedzeniu biblioteki nastąpił czas zabawy literackiej i głośnego czytania przebojów czytelniczych dla dzieci i młodzieży. Specjalny program na tę okazję został przygotowany przez Ewę Jaworską, kustosza BPMG i koordynatora akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Dyrektor biblioteki przygotował dla dzieci słodki poczęstunek, uczestnicy półkolonii otrzymali też zakładki do książek promujących pozycje, które wygrały plebiscyt na dziesięć najważniejszych książek dekady z okazji 10-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Dzieci zostały zachęcone do wypożyczania i czytania polecanych pozycji.
1. Bieda. Przewodnik dla dzieci Hanny Gill-Piątkowskiej i Henryki Krzywonos (Krytyka Polityczna)
2. Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego (Stentor)
3. Czy wojna jest dla dziewczyn? Pawła Baręsewicza (Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Literatura)
4. Detektyw Pozytywka Grzegorza Kasdepke (Nasza Księgarnia)
5. D.O.M.E.K. Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Dwie Siostry)
6.Dziesięć stron świata Anny Onichimowskiej (Znak)
7. Dżok. Opowieść o psiej wierności Barbary Gawryluk (Wydawnictwo Literatura)
8. Kosmita Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Fundacja ING)
9. Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka (Media Rodzina)
10. Wiersze, że aż strach Małgorzaty Strzałkowskiej (Media Rodzina).
Koloniści wychodzili z biblioteki z uśmiechami na twarzy.