Jak powinna wyglądać mała gminna biblioteka? To jasne, musi być funkcjonalna i estetyczna. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak wyobrażamy sobie taką instytucję? Czy idealny budynek biblioteki powinien przypominać nowoczesną konstrukcję ze szkła i żelaza, czy raczej tradycyjnie projektowany obiekt?
Aby odpowiedzieć na te pytania nie wystarczy wizja biblioteki, stworzona przez lokalną społeczność, bibliotekarzy i władze gminne. Niezbędny jest dobry projekt architektoniczny. Stąd pomysł „Konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej gminnej biblioteki publicznej”, który został właśnie ogłoszony przez Instytut Książki oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Konkurs skierowany jest do architektów i pracowni architektonicznych. Jego celem jest wyłonienie najlepszej koncepcji małej biblioteki publicznej. Walory architektoniczne prac konkursowych będzie oceniał sąd złożony z przedstawicieli SARP-u oraz Instytutu Książki. Funkcję przewodniczącego sądu konkursowego pełni prof. Marek Budzyński. Główne kryteria oceny to integralność kompozycji, funkcjonalność rozwiązań, niskie koszty eksploatacji i innowacyjność rozwiązań.
Organizatorzy mająnadzieję, że dzięki pracom konkursowym samorządy otrzymają przykłady dobrze przygotowanych projektów architektonicznych budynków bibliotecznych, które pokażą, że gminna biblioteka może być miejscem nowoczesnym i atrakcyjnym. Z drugiej strony konkurs ma za zadanie zwrócenie uwagi środowiska architektów na małe biblioteki, które mogą być dla projektantów prawdziwym twórczym wyzwaniem. Konkurs realizuje Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich we współpracy z Instytutem Książki Oddział w Warszawie.
Więcej szczegółów o konkursie znajduje się na stronie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.