Polecamy

50 lat Bibliografii Ekonomicznych i Społecznych Zagadnień Pracy

Data dodania: 20.06.2012

Z satysfakcją informuję o 50 rocznicy rozpoczęcia wydawania przez Główną Bibliotekę Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Bibliografii Ekonomicznych i Społecznych Zagadnień Pracy, publikacji niezwykle cenionej przez środowiska naukowe, kadrę dydaktyczną, praktyków życia społecznego, doktorantów i studentów. 

W roku 1962 w Działowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej (pod taką nazwą funkcjonowała wówczas Biblioteka), zainicjowano wydawanie rocznika Bibliografia Ekonomicznych i Społecznych Zagadnień Pracy. Wiązało się to przede wszystkim z wyodrębnieniem w tym okresie kompleksowej dyscypliny pod nazwą „nauka o pracy” oraz z koniecznością ujęcia polskiego piśmiennictwa z tego zakresu w uporządkowanym spisie bibliograficznym. Czterotomowa bibliografia piśmiennictwa za 1962 r. została rozesłana do przedstawicieli nauki różnych specjalności związanych z pracą (prawników, ekonomistów, polityków społecznych, socjologów, statystyków), z prośbą o przeanalizowanie zawartości wydawnictwa, pod kątem wypracowania spójnego układu działowego bibliografii, zawierającej różne aspekty badań nad tą dziedziną.

Do Biblioteki wpływały cenne uwagi. Dawano wyraz celowości i potrzeby powstawania wydawnictw o takiej tematyce. 

W wyniku  ankiety stworzono na nowo schemat zawartości bibliografii. Pierwszy rocznik za rok 1962 ukazał się w roku 1967 w wydawnictwie „Książka i Wiedza” i nieprzerwanie ukazuje się do dziś, a drukowany jest już od lat w Zakładzie Poligraficzno-Wydawniczym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Bibliografie są wizytówką Biblioteki, bardzo cenioną przez odbiorców, podobnie jak wszystkie inne jej wydawnictwa. Ich pieczołowite opracowanie wymaga od pracowników Ośrodka Informacji Naukowej i redaktorów wiedzy i znajomości tematu, cierpliwości i dokładności. Za 2011 rok bibliografia opracowywana będzie według nowo przyjętego schematu adekwatnego do aktualnego nazewnictwa i aktualnie przyjętych rozwiązań. 

Od kilku lat rocznik wydawany jest również na płycie CD, a zalogowani w witrynie Biblioteki użytkownicy mają możliwość pobrania bibliografii w formacie PDF.

Zapraszam do współpracy z Główną Biblioteką Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, do korzystania z jej zasobów i oferty, także dotyczącej wymiany wydawnictw.

Anna Paszek, dyrektor GBPiZS
 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP