Ukazał się drugi tom publikacji Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pt. „Aktywne społeczności. Zmiana społeczna. Katalog praktyk”. Publikacja zawiera reportaże - opisy ciekawych projektów społecznych i działań realizowanych przez współpracujące ze sobą organizacje pozarządowe, instytucje kultury, ośrodki pomocy społecznej czy grupy nieformalne. W katalogu znalazły sie dwa interesujace projekty realizowane z udziałem bibliotek: gra planszowa poświęcona historii miasta Borne Sulinowo oraz projekt popularyzujący tradycje wikliniarskie w gminie Rzeczniów.
„Gra w miasto, którego nie było” to reportaż poświęcony projektowi gry planszowej, którego pomysłodawcą i współrealizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie (tekst dostępny jest także na stronie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL). Gra przeznaczona jest dla 2 do 4 osób. Zawiera plansze z rysunkami obiektów Bornego Sulinowa (miasta o niezwykłej historii) i karty z pytaniami. Przy tworzeniu cieszącej się dużym zainteresowaniem gry współpracowały ze sobą różne instytucje i organizacje działające w Bornem Sulinowie, a także młodzież szkolna oraz mieszkańcy - pasjonaci historii miasta.
W reportażu „Co się plecie w Rzeczniowie” został przedstawiony projekt „wikliniarski”, realizowany przez Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rzeczniowie oraz Stowarzyszenie Tworzyć Edukować Rozwijać. Na terenie gminy Rzeczniów mieszka wiele osób wytwarzających wybory z wikliny, jednak pracują one w domu i ich prace nie są szerzej znane, a żywa niegdyś tradycja lokalna powoli odchodzi w zapomnienie.
Działania rzeczniowskiej biblioteki i stowarzyszenia miały na celu zaprezentowanie mieszkańcom gminy dorobku miejscowych rzemieślników, a także popularyzację wyplatania z wikliny jako sposobu na aktywne spędzanie czasu i nawiązywanie kontaktów z innymi osobami. W ramach projektu zbudowano bazę lokalnych wikliniarzy, zorganizowano w bibliotece warsztaty wikliniarstwa, przygotowano informator z fotografiami i wywiadami z miejscowymi rzemieślnikami.
Publikacja została wydana w ramach projektu „Tworzenie i Rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”.
Źródło: PRB