Polecamy

Warsztaty dotyczące reformy praw własności intelektualnej zmierzają ku końcowi

Data dodania: 04.06.2012

Warsztaty dotyczące reformy praw własności intelektualnej zmierzają ku końcowi

29 maja br. odbyło się czwarte spotkanie podgrupy zajmującej się ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych w ramach warsztatów „Reforma prawa własności intelektualnej”. Uczestnicy warsztatów rozmawiali na temat sankcji cywilnych i karnych związanych z naruszeniem praw autorskich i praw pokrewnych.

W czasie spotkania wywiązała się dyskusja na temat zasadności oraz konstrukcji przepisu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którym uprawniony może żądać od naruszającego prawo dwu lub trzykrotności utraconego wynagrodzenia. Uczestnicy warsztatów poruszyli również temat dotyczący wyznaczenia wyspecjalizowanego sądu, który rozstrzygałby w sprawach z zakresu prawa własności intelektualnej.

Podczas posiedzenia częściowy efekt swojej pracy zademonstrowali zaproszeni przedstawiciele podgrupy, która w ramach warsztatów „Reforma praw własności intelektualnej” zajmuje się problematyką modeli biznesowych. Uczestnicy obu podgrup uznali bowiem, że wymiana doświadczeń i spostrzeżeń jest bardzo potrzebna, ponieważ tematy, które omawiają mają mnóstwo punktów stycznych. W czasie warsztatów podjęto decyzję o tym, by zorganizować dodatkowe, piąte posiedzenie członków podgrupy dyskutującej o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ostatnie warsztaty odbędą się zatem 12 czerwca, a nie tak jak planowano pierwotnie 29 maja.

Podczas ostatniego posiedzenia zostaną podsumowane prace podgrupy zajmującej się prawem autorskim. Wtedy też zostanie przedstawiony projekt dokumentu końcowego, który będzie zawierał uporządkowane postulaty dotyczące zmian legislacyjnych oraz zabrane do nich komentarze.

W pracach nad projektem dokumentu, który będzie konsultowany z uczestnikami warsztatów na ostatnim spotkaniu oraz nad ostateczną wersją tekstu z uwzględnionymi już uwagami podgrupy, uczestniczyć będą współprzewodniczący Maciej Dydo z MKiDN i mec. Helena Rymar z Centrum Cyfrowe Projekt: Polska oraz Marzenna Wojciechowska (Izba Wydawców Prasy) z Jarosławem Lipszycem (Fundacja Nowoczesna Polska).

Zgodnie z planem 15 czerwca dokument końcowy zostanie przekazany do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Materiał, który dostarczą członkowie podgrupy zajmującej się ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, będzie stanowić wkład do Karty Wolności w Internecie. Jej powstanie zainicjowało MAiC. Karta ma zostać opracowana po to, by uporządkować zasady postępowania w cyfrowym świecie. Dokument wypracowany przez podgrupę zajmującą się ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych będzie również stanowił wkład do bardziej obszernego materiału zawierającego propozycje zmian, będące efektem pracy wszystkich warsztatów.

Źródło: MKiDN


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP