Uznając, że kultura musi być przedmiotem szczególnej narodowej troski i wspólną odpowiedzialnością państwa i obywateli, Rząd Rzeczpospolitej Polskiej reprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów pana Donalda Tuska i ruch społeczny Obywatele Kultury roku podpisali 14 maja 2011 Pakt dla Kultury – umowę społeczną, która określiła zakres zobowiązań państwa w dziedzinie kultury i edukacji kulturalnej.
Podpisanie Paktu dla Kultury zainicjowało dialog na temat założeń polityki kulturalnej państwa nakierowanej na trwałe pobudzanie podmiotowej aktywności w procesie społecznej zmiany, wyzwalającej rozwojowe zasoby ludzkiej inicjatywy, innowacji i twórczości. Jednym z zasadniczych postanowień Paktu dla Kultury jest osiągnięcie w budżecie państwa co najmniej 1% nakładów na kulturę w perspektywie do 2015 roku.
Zgodnie ustawą budżetową na rok 2012 roku budżet MKiDN wzrósł o 18,4%, co oznacza 0,87% wydatków na kulturę w budżecie państwa. Tym samym postulowany przez Obywateli Kultury 1% budżetu państwa na kulturę zostanie osiągnięty prawdopodobnie już w 2014 roku.
Wprowadzenie celów i postanowień Paktu dla Kultury wymaga wieloletnich działań systemowych. Pierwszy rok realizacji Paktu wiązał się z podjęciem prac projektowych i programowych, z których część została już zakończona, w innych przypadkach trwają wciąż dyskusje nad kształtem przygotowywanych rozwiązań. Wdrożenie niektórych punktów Paktu wymaga wsparcia ekspertów oraz pogłębionej współpracy międzyresortowej i międzysektorowej.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: MKiDN