Polecamy

W poszukiwaniu utraconego sensu

Data dodania: 20.04.2012

W poszukiwaniu utraconego sensu

Zapraszamy na spotkanie poświęcone instytucjom kultury, na które złożą się seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” realizowane przez Narodowe Centrum Kultury i Collegium Civitas oraz warsztaty „Po co nam centra kultury?” organizowane przez Laboratorium Żywej Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiego projektu MIEJSKI? DOM? KULTURY? Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2012 w Cafe Pianola przy ul. Jagiellońska 2 w Bydgoszczy. 

Początek o godzinie 12.00 - Część I; Seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” | „Metropolis XXI. Zmiana, rozwój, opór - współczesne strategie miejskie”.

Zmieniająca się kultura, zmieniające się potrzeby. Wyzwania dla miejskich instytucji kultury Kultura się zmienia. To banalne stwierdzenie o niebanalnych konsekwencjach. Nowe potrzeby coraz bardziej zindywidualizowanego społeczeństwa, nowe praktyki kulturowe umożliwione przez cyfrową rewolucję technologiczną, wpływ globalizacji i coraz większej mobilności powodują, że rośnie autentyczny głód kultury. Jednocześnie jednak okazuje się często, że oferta istniejących instytucji kultury rozmija się z oczekiwaniami nowego odbiorcy, widza, uczestnika, konsumenta.

Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury podjęte przez 11 polskich miast ujawniły autentyczność społecznego zainteresowania kulturą, pokazały jego mobilizujący charakter. Dziś, gdy emocje związane z rywalizacją o tytuł ESK już wygasły, czas na innowacje organizacyjne i instytucjonalne niezbędne, by tej nowej energii zapewnić właściwą przestrzeń działania. Przedstawiciele miast ubiegających się o tytuł ESK postanowili spotkać się 25 kwietnia w Bydgoszczy by przedyskutować problem funkcjonowania i modernizacji miejskich instytucji kultury.

Czy odpowiedzią na wyzwania czasu są Miejskie Centra Kultury? Jakie wnioski płyną z już podejmowanych prób? Jak mają one wpisywać się w miejską politykę kulturalną? Do dyskusji wprowadzą:

  • Martyna Folta, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów;
  • Aleksandra Szymańska, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk;
  • Rafał Koza Koziński, Warsztaty Kultury, Lublin.
  • Komentarz socjologiczny: prof. Tomasz Szlendak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk, Collegium Civitas i tygodnik „Polityka”.

Część II; Warsztaty „Po co nam Centra Kultury?”.

W ramach projektu Miejski? Dom? Kultury? Czy miasto ma animować kulturę czy nią zarządzać? Jaka jest rola miejskich instytucji kultury? Czy są to instytucje prowadzące własne programy? Animujące życie kulturalne miasta? Czy mają pełnić rolę służebną w stosunku do środowisk twórczych? W jaki sposób realizować postulat partnerstwa publiczno-prywatnego? Co to znaczy partycypacyjny model zarządzania kulturą w przypadku miejskiego ośrodka kultury?

Celem projektu Miejski? Dom? Kultury? jest wypracowanie nowoczesnego modelu miejskich domów / centrów / ośrodków kultury i nowoczesnych narzędzi animacji i edukacji w oparciu o budowę strategii funkcjonowania, rozwoju i współpracy.

Projekt składa się z warsztatów, seminarium, debat publicznych i wizyt studyjnych w 3 miastach Bydgoszczy, Lublinie i Gdańsku oraz publikacji on-line, która będzie zapisem rekomendacji i najlepszych praktyk. Celem projektu jest budowa kompetencji kadr miejskich centrów kultury działających w dużych ośrodkach miejskich w zakresie budowania strategii rozwoju opartej na partycypacji obywatelskiej, kreatywnych partnerstwach, modelu kultury jako debaty, uwzględniające nowe modele uczestnictwa w kulturze.

W programie m.in.:

  • animacja? Inkubacja? czy zarządzanie życiem kulturalnym miasta? – MISJA i KOMPETENCJE CENTRÓW KULTURY
  • Instytucja miejska czyli jaka? – komu na służyć? – STRATEGIA WSPÓŁPRACY
  • myślenie strategiczne i wieloletnie – STRATEGIA ROZWOJU CENTRÓW KULTURY
  • otwarta kultura – otwarte domy kultury – JAK DZIAŁAĆ W SIECI?

Projekt Miejski? Dom? Kultury? skierowany jest do osób zajmujących się zarządzaniem kulturą na poziomie miasta – kadr miejskich ośrodków / centrów kultury i innych instytucji, organizacji, które zajmują się animacją na poziomie miejskim i ogólnopolskim. Warsztaty poprowadzą Edwin Bendyk, Collegium Civitas, tygodnik „Polityka”, Olga A. Marcinkiewicz, Laboratorium Żywej Kultury, Karol Zamojski Regionalne Obserwatorium Kultury w Bydgoszczy.

Do dyskusji wprowadzą:

  • Marta Białek-Graczyk, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych 'ę'
  • Bożena Michalska-Bednarek, Przewodnicząca KOED
  • Joanna Orlik, Dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie

Prosimy o rejestrację: http://obserwatoriumkultury.ezapisy.pl/instytucje

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: obserwatorium@nck.pl lub laboratorium@mok.bydgoszcz.pl.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP