W dniu 18 kwietnia br., w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). W konferencji wzięli udział przedstawiciele Polskiej Izby Książki - pani Grażyna Szarszewska i pan Jarosław Dudek, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Elżbieta Stefańczyk, prawnik z kancelarii Wierciński-Kwieciński, zajmujący się prawem autorskim - pani Agnieszka Wiercińska-Krużewska oraz pan Tadeusz Górny z Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Pani Grażyna Szarszewska podkreśliła, że Światowy Dzień Książek wpisał się już na stałe w kalendarz corocznych imprez związanych z czytelnictwem i z roku na rok staje się coraz bardziej widoczny dzięki aktywnym działaniom bibliotek i księgarni.
23 kwietnia to także Światowy Dzień Praw Autorskich, o czym nierzadko się zapomina. Pani Agnieszka Wiercińska-Krużewska zwróciła uwagę, jak istotną rolę odgrywa ochrona praw własności intelektualnej - tak naprawdę domena publiczna zniknie, kiedy zredukuje się prawa autorskie. Trzeba wspierać innowacyjność i kreatywność twórców, a bez określonych zasad dysponowania ich dziełami, nie będzie środków finansowych, aby to wsparcie móc realizować.
Następnie głos zabrała pani Elżbieta Stefańczyk, przybliżając inicjatywy realizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (m.in. Tydzień Bibliotek, Mistrz Promocji Czytelnictwa, Bibliotekarz Roku). Przywołała hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek -„Biblioteka ciągle w grze”, które ma pokazać, że biblioteki nie zostają w tyle, jeśli o chodzi o nowoczesne rozwiązania technologiczne w dziedzinie czytelnictwa i nadążają za rozwojem społeczeństwa informacyjnego, stając się atrakcyjnymi centrami kultury dla każdego.
Pan Tadeusz Górny przypomniał, że Światowy Dzień Książki to także audiobooki oraz e-booki. Ponadto nie powinno się mylić pojęcia książki z literaturą. W kwestii prawa autorskiego stwierdził, iż należałoby wyraźnie rozróżnić wolność od dowolności - czy tak naprawdę Internet wymusza na nas udostępnianie wszystkiego i wszędzie, a jeśli tak, to czy jesteśmy zobligowani, by się temu podporządkować? Na ten temat można będzie podyskutować m.in. podczas Dnia Otwartego Praw Autorskich, organizowanego 23 kwietnia przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Światowy Dzień Książki będzie wstępem do III Warszawskich Targów Książki, które jak co roku gromadzą rzesze wiernych czytelników. W tym roku Targi zapowiadają się jeszcze ciekawiej, planowany jest przyjazd 18 wydawców z zagranicy, blisko 400 autorów, a Targom towarzyszyć będzie ponad 200 spotkań, wystaw i imprez czytelniczych.
Na koniec spotkania pani Gabriela Żółtaniecka z Fundacji Legalna Kultura zaprezentowała Kampanię pod tym samym tytułem, której zadaniem jest promowanie dostępu do legalnych źródeł z zasobami w Internecie. Jak się okazuje, znalezienie takich materiałów wcale nie jest łatwe, ale dzięki działalności fundacji możemy odnaleźć się w gąszczu informacji i dotrzeć do legalnych filmów, książek czy innych dzieł kultury.
Konferencja prasowa zapoczątkowała ogólnopolskie świętowanie z książką, które rozciągnie się na następne miesiące, podczas których będzie wiele okazji do obcowania z dobrą literaturą, pasjonującą wiedzą i nowoczesnymi technologiami.
Przygotowała: Małgorzata Woźniak