Polecamy

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2011 - uzasadnienie jury

Data dodania: 17.04.2012

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2011 - uzasadnienie jury

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z uzasadnieniem jury dotyczącego wyboru w konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2011” organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

I nagroda

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

W roku 2011 Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie (woj. małopolskie) obchodziła 65-lecie działalności i rozpoczęła pracę w nowej siedziby po gruntownym remoncie. Te dwa wydarzenia Biblioteka wykorzystała do różnorodnych działań marketingowych na rzecz upowszechniania atrakcyjnego wizerunku Biblioteki w nowej siedzibie oraz promocji czytelnictwa skierowanej do wszystkich grup wiekowych. Otwarcie Biblioteki w nowej siedzibie uświetnił oryginalny happening w postaci ulicznego korowodu bajkowych postaci literackich symbolizujący przeniesienie książek do nowej siedziby.

Biblioteka opracowała i wydała wiele oryginalnych w formie i treści publikacji ukazujących w sposób niekonwencjonalny działalność biblioteki, np. książka dla najmłodszych „ABC małego czytelnika” czy nowe czasopismo KątemOka. Oprócz licznych form promujących czytelnictwo jak spotkania z autorami, działalność Dyskusyjnego Klubu Książki, spotkania literacko-muzyczne, konkursy czytelnicze, wystawy, Biblioteka prowadziła nowe formy popularyzacji czytelnictwa, a zwłaszcza historii i kultury regionu poprzez spotkania w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej, utworzenie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej we współpracy z Ośrodkiem Karta, cykl warsztatów w Klubie pod Muzami pod hasłem „Czytam i tworzę” dla dorosłych i dzieci, projekt „Twoje strony - mocne strony. Przystanek – Ziemia Chrzanowska”.

Konsekwencja, ciągłość i cykliczność działań, obecność Biblioteki w przestrzeni miejskiej, zaangażowanie czytelników to charakterystyczne cechy wyróżniające chrzanowska Bibliotekę.

II nagroda

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszynie

Biblioteka cieszyńska od lat wyróżnia się różnorodnością form promocji czytelnictwa, a zwłaszcza wiedzy o kulturze i historii Ziemi Cieszyńskiej. W uznaniu jej dotychczasowych zasług w roku 2011 Biblioteka (we współpracy z Fundacją ABC XI) zainicjowała europejski program promujący głośne czytanie dzieciom w ramach „Cała Europa czyta dzieciom” z udziałem ponad 2.000 uczestników, z happeningami, paradami, imprezami plenerowymi.

Liczba różnorodnych oryginalnych akcji jest imponująca: „Cała polska czyta dzieciom i bawi się bezpiecznie”, warsztaty „Technika w służbie książki”, warsztaty biblioterapeutyczne z dziećmi, międzynarodowe konkursy literackie, wydawanie czasopisma dla dzieci „Czytelniczek”, zajęcia teatralne w ramach cyklu „Nasz Teatrzyk”, ”Noc z Andersenem”, cykl „By historia była sprzymierzeńcem rodziców”, kiermasze książki, debaty o przyszłości czytelnictwa, konferencje dla bibliotekarzy podnoszące ich kompetencje zawodowe w promowaniu czytelnictwa. Wiele akcji ma charakter transgraniczny, we współpracy z bibliotekami czeskimi graniczącymi z Cieszynem.

Dwie trzecie nagrody ex aequo:

III nagroda 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie

Biblioteka od lat w atrakcyjny sposób promuje czytelnictwo, a szczególnie historię i kulturę regionu oraz język kaszubski. Oprócz typowych dla bibliotek akcji czytelniczych książnicę kaszubską wyróżnia liczba konkursów (np. Gryf Literacki, wejherowski konkurs literacki „Powiew Weny”, recytatorski „Strofy o Ojczyźnie” i „Ars Poetica”, powiatowy konkurs czytelniczy „My i nasza rodzina – sięgnijmy do swoich korzeni”, internetowy konkurs wiedzy o teatrze). Przy Bibliotece działają Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Oryginalną inicjatywą był „Tydzień Zakazanych Książek”. Realizowane są liczne projekty popularyzujące kulturę kaszubską: np. Cyfrowe Kaszuby, Cyfrowa Nutka Pomorza, Kaszubska e-Kapsuła Pamięci, Wejherowska Biblioteka Cyfrowa, wydanie audiobooka w języku kaszubskim w ramach projektu „Nowe spojrzenie na stare słowa”. W ramach projektu „Na Południe” promującego wielokulturowość Biblioteka zorganizowała międzynarodową konferencję poświęcona kulturze słowackiej.

Bibliotekę wyróżnia różnorodność działań skierowanych do wszystkich grup wiekowych i społecznych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

III nagroda

Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu

Biblioteka organizuje wiele atrakcyjnych form popularyzacji czytelnictwa wśród wszystkich grup wiekowych: spotkania autorskie, lekcje multimedialne poświęcone historii, spotkania z poetami (cykl Seryjni Poeci). Szczególnie dużo ciekawych zajęć przeznaczonych jest dla najmłodszych (głośne czytanie, przedszkolaki w bibliotece, teatrzyki kukiełkowe, bajki w przychodniach dla dzieci).

Organizowane są konkursy („Mistrz Recytacji”, „Z książka jak w niebie” – fotografie czytelników, Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania, Wągrowieckie Dyktando, konkurs afiszy „W kręgu arcydzieł literatury polskiej”). Biblioteka prowadzi akcje dzielenia się ksiązką w urzędach, przychodniach, bankach, kinach, stacjach PKP i PKS. Realizuje projekt „Czytelnik XXI wieku” motywujący do samokształcenia, skierowany, m. innymi do bezrobotnych, seniorów. Organizuje imprezy podczas Święta Pieczonej Pyry”, oraz międzynarodowe spotkania esperantystów w ramach „Wielkopolskiego Esperanckiego Lata”.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP