Polecamy

Kampania społeczna „Legalna kultura”

Data dodania: 13.04.2012

Kampania społeczna „Legalna kultura”

12 kwietnia 2012 roku ruszyła kampania społeczna „Legalna Kultura”, której partnerem strategicznym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została także objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Głównym celem inicjatywy jest promowanie legalnych źródeł kultury oraz edukacja w zakresie ochrony własności intelektualnej.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kultura nie bierze się znikąd i że nie jest całkowicie za darmo - uzasadniała cel inicjatywy dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz podczas konferencji, która inaugurowała kampanię.

Obecni na konferencji goście byli zgodni co do tego, ze promowanie legalnych źródeł kultury w sieci to słuszna i bardzo potrzebna inicjatywa. Legalne źródła zawierają tylko takie utwory, na korzystanie z których zgodzili się sami twórcy, często po otrzymaniu z tego tytułu odpowiedniego wynagrodzenia. Sięganie do takich źródeł nie musi być jednak odpłatne. Można bowiem tworzyć modele biznesowe, w których końcowi użytkownicy, czyli internauci, nie będą obarczani żadnymi opłatami.

Według Wiceministra Administracji i Cyfryzacji Igora Ostrowskiego kampania rozpoczęła się w bardzo dobrym momencie. Zarówno dyskusja o własności intelektualnej jak i wzrost świadomości obywateli w tym zakresie są dziś bardzo potrzebne.

Z niepewności internautów korzyści czerpie wielu nieuczciwych pośredników, dlatego świadomość jest taka ważna - podsumował Wiceminister Ostrowski.

Kampania „Legalna Kultura” potrwa do października tego roku. Zaangażowali się w nią nie tylko przedstawiciele resortów i instytucji, ale również sami twórcy i artyści, m.in. Andrzej Wajda, Zbigniew Zamachowski, Piotr Adamczyk, Krystyna Janda i Muniek Staszczyk. Końcowym rezultatem kampanii ma być stworzenie obszernej bazy legalnych źródeł, dzięki czemu korzystanie z ogromnych internetowych zasobów stanie się łatwiejsze. W bazie znajdą się źródła całkowicie bezpłatne, które przeszły do domeny publicznej lub udostępniane są na wolnych licencjach oraz źródła komercyjne.

Źródło: MKiDN


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP