Polecamy

Przygotowania do WTK 2012

Data dodania: 30.03.2012

Przygotowania do WTK 2012

Warszawskie Targi Książki otrzymały zaproszenie do udziału w roli obserwatora w 10. Konferencji Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki obradującej pod przewodnictwem Petera Weidhaasa. Tegoroczne spotkanie szefów najbardziej liczących się imprez targowych rynku książki na świecie odbędzie się w Taipei na Taiwanie od 1 do 5 lipca. Warszawskie Targi Książki otrzymały to zaszczytne zaproszenie po raz pierwszy. WTK reprezentować będzie Aldona Zawadzka - prezes zarządu Targi Książki sp. z o.o.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest Patronem Warszawskich Targów Książki 2012 roku.

Gościem polskiego wydawcy książek Paula Coelho, oficyny „Drzewo Babel” i Warszawskich Targów Książki, będzie Carl Honore - kanadyjski dziennikarz i publicysta, jeden z twórców i rzecznik idei ruchu Slow, autor książki „Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem”, która właśnie trafiła na półki księgarskie. Niemal wszyscy narzekamy dziś na brak czasu. Śpieszy nam się tak bardzo, że każda osoba i każda rzecz, która nas spowalnia, staje się naszym wrogiem. Autor zabawnie i zajmująco ukazuje, jak dzięki „filozofii powolności” możemy wieść życie pełniejsze i bogatsze – nie w tempie geparda, nie w tempie żółwia, lecz swoim własnym.

Fundacja S. Ficher Stiftung wraz z wydawnictwem „Krytyka Polityczna” i Warszawskimi Targami Książki zaproszą na publiczną debatę znanych naukowców i publicystów z prof. Haraldem Welzerem – niemieckim psychologiem społecznym, autorem wydanych już w Polsce książek „Sprawcy. Dlaczego zwykli ludzie dokonują masowych mordów” i „Wojny klimatyczne”. Przedmiotem debaty będzie najnowsza książka prof. Welzera „Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji” (współautor: Claus Leggewie), która w przekładzie Piotra Burasa ukaże się nakładem „Krytyki Politycznej”.

Kolejna debata odbędzie się pod hasłem „Z książką łatwiej, nie tylko w kryzysie”. Autorzy książek „Gra o jutro” (Andrzej i Stefan Bratkowscy); „Świat do przeróbki. Spekulanci, bankruci, giganci i ich rywale” (prof. Witold M. Orłowski); „Droga ważniejsza niż cel” (Sławomir Lachowski) oraz „Wrzask z Przestrzeni” (Piotr Sarzyński), będą nas przekonywać do własnych koncepcji rozwiązywania problemów dnia codziennego.

„Tygodnik Powszechny” zaprosi na spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim poświęcone książce „Lepiej palić fajkę niż czarownice”. Będzie to okazja do rozmów z Księdzem Redaktorem o jego spojrzeniu na problemy w relacjach państwo – kościół.

Wśród imprez towarzyszących szczególną uwagę zwracamy na organizację wydarzeń adresowanych do najmłodszych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Dlatego też wydawców książek dla dzieci, którzy będą prezentować swoją ofertę na 3. WTK, zapraszamy do współpracy w tym zakresie. Pomysły na uatrakcyjnienie kontaktu z książką prosimy zgłaszać mailowo na adres dsadowinska@muratorexpo.pl . Pomożemy je zrealizować.

Jednym z istotnych elementów majowych targów odbywających się w Warszawie już od ponad pięćdziesięciu lat było ogłaszanie rozstrzygnięć branżowych konkursów oraz prezentacja laureatów czy nominacji polskich nagród literackich. Uznając za swój obowiązek kontynuowanie tej dobrej tradycji, chcielibyśmy także, aby Warszawskie Targi Książki stały się miejscem prezentacji zagranicznych osiągnięć polskiej książki i literatury, jak również okazją do eksponowania licznych sukcesów i jubileuszy podmiotów polskiego rynku książki, przede wszystkim tych, które w targach uczestniczą. Będziemy wdzięczni wszystkim tegorocznym wystawcom za pilne przesłanie na adres mailowy sklodzinska@muratorexpo.pl informacji o ważnych dla nich osiągnięciach ostatniego okresu (od targów ubiegłorocznych) lub istotnych dla wydawnictwa rocznicach.

Już dziś możemy poinformować, że 3. Warszawskie Targi Książki będą miejscem wręczenia wielu ważnych nagród i wyróżnień, a także ogłoszenia nominacji do szeregu nagród:

  • po raz czternasty poznamy nominowanych i laureata Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR. Organizatorem i realizatorem nagrody jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Nominacje przyznane zostaną w kategoriach: wydawca/wydawnictwo; artysta książki; poligrafia; księgarz/księgarnia; księgarz hurtowy/hurtownia; bibliotekarz/biblioteka; animator/animacja czytelnictwa; wydarzenie sezonu. Organizator przyjmuje zgłoszenia do 3 kwietnia 2012.
  • Polskie Towarzystwo Wydawców Książek ogłosi także wyniki 52. edycji Konkursu „Najpiękniejsza Książka Roku”, którego ideą jest wyłanianie spośród całorocznej produkcji wydawniczej książek najlepiej wydanych. Przedmiotem oceny publikacji zgłoszonych przez wydawców są: koncepcja wydawnicza, opracowanie graficzne, poziom artystyczny ilustracji, opracowanie typograficzne. Zgłoszenia nadsyłać można do 16 kwietnia 2012.
  • poznamy laureatów nagrody na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” 2011 organizowanej przez EMPiK. Nominacji dokonało profesjonalne jury, które oceniało książki dla dzieci w wieku 5-8 lat. Czytelnicy, rodzice i dzieci wybiorą ulubioną książkę oddając głosy w internetowym plebiscycie, który potrwa do 17 kwietnia 2012.
  • do 2 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, ufundowanej dla uhonorowania najlepszego przekładu z dziedziny matematyczno-przyrodniczej oraz technicznej, wydanego w postaci książki w okresie od 1 kwietnia 2011 roku do 31 marca 2012 roku.

Uczestnicy Targów będą mogli także spotkać się z laureatami przyznawanej od 2008 roku Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, poznać nominacje i laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, która Warszawskim Targom Książki towarzyszy od pierwszej edycji, a także dowiedzieć się, kogo tym razem „Biblioteka Analiz” wyróżni Nagrodą Magellana w konkursie na najlepsze publikacje turystyczne. Ponadto w trakcie 3. WTK ogłoszone zostaną nominacje do krajowych, prestiżowych nagród literackich: „Nike” i „Gdynia”.

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP