Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego będzie realizatorem programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Nowe Technologie Lokalnie”, którego celem jest podnoszenie wiedzy i umiejętności personelu i działaczy organizacji pozarządowych w zakresie praktycznego wdrażania i wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Program składa się z komponentu edukacyjnego oraz systemu wsparcia (także finansowego) dla grupy wybranych organizacji pozarządowych.
W komponencie edukacyjnym szczególny nacisk zostanie położony na wyposażenie w wiedzę umożliwiającą identyfikowanie potencjalnych obszarów zastosowania technologii informacyjnych w organizacjach. Dzięki temu będą one mogły skuteczniej realizować cele statutowe, co przełoży się także na usprawnienie współpracy między samymi organizacjami i środowiskiem, w którym działają. W systemie wsparcia uruchomiony zostanie specjalny program grantowy, którego celem będzie m.in. pomoc sprzętowa i doradcza oraz opracowanie konkretnych innowacji z zakresu ICT możliwych do wdrożenia w organizacjach pozarządowych. Na realizację programu „Nowe Technologie Lokalnie” Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego otrzymała grant w wysokości 312 tysięcy dolarów od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Program stanowi kontynuację dotychczasowych licznych działań PAFW wspierających wykorzystanie nowoczesnych technologii w rozwoju lokalnym. Uruchomienie programu jako samodzielnego przedsięwzięcia zostało poprzedzone okresem przygotowań, w ramach którego przy współpracy Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA wykonano szereg szczegółowych badań i analiz. Przeprowadzono ponadto liczne konsultacje z ekspertami krajowymi i zagranicznymi. Zebrano informacje na temat obecnego stanu zaawansowania organizacji pozarządowych w dziedzinie wykorzystywania ICT i internetu oraz poziomu wiedzy i kompetencji ich kadry. Równie ważna była pierwsza z cyklu ogólnopolskich konferencji „Sektor 3.0”, z udziałem blisko 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych, specjalistów ICT, naukowców a także gości zagranicznych. Stała się forum wymiany informacji na temat współczesnych trendów wykorzystania internetu w działalności społecznej oraz praktycznego zastosowania ICT do realizacji działań w tej sferze.
Założenia programu „Nowe Technologie Lokalnie” są zbieżne z celami prowadzonego przez FRSI Programu Rozwoju Bibliotek, którego istotą jest zwiększanie dostępu – poprzez sieć bibliotek publicznych – mieszkańców małych społeczności do wiedzy i nowych technologii.
- Nasze kilkuletnie doświadczenia w realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym bierze udział 3333 gminnych bibliotek z całej Polski, pokazują, że nowe technologie przyczyniają się w znacznym stopniu do poprawy jakości życia mieszkańców lokalnych społeczności - mówi Rafał Kramza, prezes FRSI. - Jednak z nowoczesnych technologii trzeba umieć korzystać w sposób świadomy. W przypadku organizacji pozarządowych konieczna jest wizja rozwoju i wiedza na temat możliwości, jakie stwarzają nowe technologie, aby ten rozwój wzmocnić. W tym właśnie ma pomóc organizacjom pozarządowym program „Nowe Technologie Lokalnie”.
Źródło: FRSI