Polecamy

Bibliocamp o bibliotekach cyfrowych

Data dodania: 26.03.2012

Bibliocamp o bibliotekach cyfrowych

28 marca w środę o godzinie 16.30 odbędzie się ostanie z marcowego Bibliocampu spotkanie dotyczące bibliotek cyfrowych. Gościem campu jest Iwona Joć-Adamkowicz Kierownik Działu Regionalnego oraz Specjalistka ds.promocji regionu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z możliwościami bibliotek cyfrowych oraz poznają podstawowe zagadnienia związane z ich funkcjonowaniem. Dowiedzą się jak można je wykorzystywać do pozyskiwania informacji przydatnych np. w pracach naukowych, dziennikarskich, socjologicznych itp.

Biblioteki cyfrowe umożliwiają udostępnianie w internecie publikacji cyfrowych, np. czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych, jak: czasopisma, książki, mapy, zdjęcia itp. Nazwa „biblioteka cyfrowa” nawiązuje do tradycyjnej biblioteki, która wypożyczała zbiory z własnego lokalu. Należy jednak zaznaczyć, że funkcjonalnie biblioteka cyfrowa odpowiada raczej czytelni, do której zbiorów dostęp możliwy jest bez konieczności fizycznej obecności czytelnika w miejscu świadczenia usługi. W odróżnieniu od repozytoriów cyfrowych, gromadzących zazwyczaj zbiory współczesne, udostępniane przez autorów na licencjach otwartych, biblioteki cyfrowe o otwartym dostępnie często gromadzą utwory stare, ze względu na wygaśnięcie majątkowych praw autorskich stanowiące domenę publiczną.

W Polsce istnieją 84 biblioteki cyfrowe. Zarejestrowane są one w Federacji Bibliotek Cyfrowych, posiadającej wspólną wyszukiwarkę. Wszystkie one – by m.in. uniknąć tzw. duplikatów – skupiają się na digitalizacji materiałów z najbliższego im obszaru, zbiory ich są więc w większości „regionalne”.

Iwona Joć-Adamkowicz - absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim (UG), studiowała również na Podyplomowym Studium Dziennikarstwa przy UG. Była dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”, redaktor naczelna miesięcznika „Pomerania”, a także wykładowczyni przedmiotu Publicystyka regionalna na kierunku Dziennikarstwo UG. Obecnie kierownik Działu Regionalnego oraz specjalistka ds. promocji regionu w WiMBP w Gdańsku. Redaktor książek popularnych, popularnonaukowych i edukacyjnych, wydawanych przez pomorskie wydawnictwa.

Wstęp wolny
Uwaga! ograniczona liczba miejsc.
Prosimy o zgłoszenia na adres: filia_gdanska@wbpg.org.pl

Osoby zainteresowane konkretnym zagadnieniem albo mające pytanie do prelegenta - prosimy o maila. Wybierzemy najciekawsze i przekażemy prowadzącym.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Filia Gdańska
ul.Mariacka 42
80-833 Gdańsk
tel. 58 301 03 62


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP